MENU
Menu

Spektrum Nie je úplne izolovaný: Žena kontaktovala kmeň, ktorý zabil misionára

Svet nedávno obletela správa o smrti amerického misionára Johna Chaua, ktorý chcel šíriť vieru na ostrove Severný Sentinel. Ten leží pri Indii a obýva ho kmeň, ktorý k cudzincom nie je práve priateľský. Jeho členovia sú prakticky nepoznačení civilizáciou a žijú tak, ako naši predkovia pred tisíckami rokov. Izolovaný kmeň však nie je krvilačný. Kedysi sa ho totiž podarilo kontaktovať.

Nie je úplne izolovaný: Žena kontaktovala kmeň, ktorý zabil misionára
V roku 1991 sa k ostrovu vydala Madhumala Chattopadhyayová. Vedela, akú majú obyvatelia Sevrného Sentinelu reputáciu a plne si uvedomovala nebezpečenstvo spojené s ich kontaktovaním. Jej očakávania sa však nenaplnili. Neskôr tvrdila, že hoci technologicky je kmeň na primitívnej úrovni, v sociálnej oblasti je ďaleko pred modernou civilizáciou. „Kmene na Andamanskom súostroví som skúmala šesť rokov," uviedla v rozhovore. „Nikdy sa mi nestalo, že by sa ku mne nejaký muž správal zle či povýšenecky."

FOTO: Bizarné sexuálne praktiky primitívnych kmeňov, ktoré nepochopíte

Andamanské súostrovie obýva viacero kmeňov, Sentinelania sú spomedzi nich najnebezpečnejší. Výskumníčka ich však chcela navštíviť už v mladosti. Poznala napríklad príbeh Triloknatha Pandita, ktorému sa v to v roku 1967 ako jednému z mála ľudí podarilo.

Nie je úplne izolovaný: Žena kontaktovala kmeň, ktorý zabil misionára
Snaha o kontaktovanie Sentinelanov totiž v drvivej väčšine prípadov končila tragicky. Indická vláda napokon vydala zákaz pokúšať sa o niečo podobné.

VIDEO: Natočili kmeň, ktorý zatiaľ nekontaktoval civilizáciu

Po maturite začala Madhumala študovať antropológiu, čo jej umožnilo skontaktovať sa s Ongermi: jedným z kmeňov žijúcich na Andamanskom súostroví. Kľúčom k tomu, aby ju mierumilovne prijali, boli kokosové orechy. Spolu s kolegami ich hádzala do vody, aby dala najavo, že nepredstavuje nebezpečenstvo. Veľkú rolu však hralo aj to, že o kontakt sa pokúsila žena a nie muž.

Nie je úplne izolovaný: Žena kontaktovala kmeň, ktorý zabil misionára
Rovnaká taktika fungovala aj v roku 1991 pri návšteve kmeňa Jarawov, ktorý sa považuje za najcivilizovanejší. Jeho členovia dokonca výskumníčke dovolili, aby držala na rukách ich deti, pozvali ju do svojich chatrčí a delili sa s ňou o jedlo. Madhumala výmenou za to ošetrovala rany.

Kmene lovcov lebiek: Prečo si z obetí brali trofeje?

Kontaktovala aj Sentinelanov, ktorí však boli ostražitejší. Napriek tomu na výskumníčku a jej tím neútočili. Kokosová taktika fungovala aj v tomto prípade a vyvrátila tvrdenia o tom, že Sentinelania sú krvilační divosi, ktorí bez milosti vraždia všetkých cudzincov.

Hoci Madhumala patrí medzi najúspešnejšie antropologičky v dejinách a má obrovskú zásluhu v kontaktovaní a dokumentovaní izolovaných kmeňov, pozná jej meno málokto. Dnes pracuje na jednom z indických ministerstiev a o práci v teréne si môže nechať len snívať. Napriek tomu sú je zásluhy neoceniteľné.

DISKUSIA
27.12. 2018 20:00
Diskusia