MENU
Menu
New York

Spektrum V New Yorku a zadarmo: Čo všetko tam môžete zažiť?

New York je jedným z najpopulárnejších cieľov pre mestský turizmus. Každoročne privíta cez 60 miliónov návštevníkov a toto rekordné číslo sa stále po troche zvyšuje. Láka aj vás, no odrádzajú vás vysoké náklady? New York môže byť drahý, ale nie až tak, ako sa obávate.

Letenky, ubytovanie, jedlo či dopravu po meste zadarmo nedostanete, ale mnohé zážitky áno. Stačí sa len rozhodnúť, či chcete byť priamo pod Sochou slobody alebo vám stačí ju vidieť z neďalekého parku. Čo ďalšie je úplne zadarmo?

Socha slobody
Spomínanú sochu, ktorá je symbolom New Yorku, možno pomerne dobre vidieť zo Staten Island Ferry. Štartujú odtiaľ platené plavby loďami, ale tiež prepravné trajekty. Keď sa na ne dostanete, preplávate okolo Sochy slobody úplne zadarmo a môžete sa pofotiť.

Central Park
Väčšina parkov v svetových metropolách je zadarmo, ale žiadny nie je taký populárny ako práve newyorský Central Park. Ponúka nielen príjemnú prechádzku, ale aj nečakané predstavenia, sochy či zaujímavé miesta ako napríklad pamätník Johna Lennona neďaleko miesto jeho smrti.

Galérie v Chelsea
Najkoncetrovanejším miestom galérií je v New Yorku časť Chelsea. Ak máte radi umenie, poteší vás, že vstupy sú zadarmo. V dostupných zoznamoch si môžete vybrať typ výstavy, aká vás zaujíma.

Radnica
Najstaršou radnicou v krajine je práve tá v New Yorku. Budova z roku 1812 sa stále využíva na účel, aký bola postavená a má svojho ducha. Na prehliadku sa dostanete bez platenia. 

Federal Hall
Historická budova bola pôvodne mestskou radnicou, neskôr sídlom kongresu USA. Inaugurovali tu prvého prezidenta Georga Washingtona a dnes je z Federal Hall múzeum, ktoré navštívite zadarmo.

Knižnica
Verejná knižnica New Yorku je otvorená aj pre turistov a okrem krásnej budovy ponúka kópiu deklarácie nezávislosti, Guttenbergovej biblie či množstvo starých máp. 

Jazz
Jazzové koncerty k New Yorku proste patria, no vystúpenia nie sú práve lacné. Ak sa však vyberiete do Brooklynu do baru Barbès, máte zážitok zadarmo. Hrajú každý večer počas týždňa.

Shakespeare
Ak ste v meste na dlhšie, môžete skúsiť svoje šťastie. Existuje internetová lotéria na lístky na Shakespeara, ktorého hrá klasické newyorské divadlo. Vystúpenia sa organizujú kade-tade po meste.

Brooklynský pivovar
V spomínanom Brooklyne možno nájsť aj pivovar. Býva pomerne plný, ale počas víkendu sa organizujú jeho bezplatné prehliadky. Treba to využiť, nakoľko v rámci tour ochutnáte aj pár druhov pív.

Kajakovanie
Čo tak trochu športu v tomto krásnom meste? Kajakovanie zadarmo ponúkajú verejné lodenice. Downtown Boathouse a Long Island Community Boathouse v Queense sa o vás postarajú.