MENU
Menu

Spektrum Neveril, že Japonsko kapitulovalo. Hiroo Onoda sa vzdal 29 rokov po vojne

Odišiel z krajiny, ktorej dominovali drevené domy, len aby sa vrátil do sveta mrakodrapov, televízií a prúdových lietadiel. Hiroo Onoda, pre ktorého bol japonský cisárom božstvom, bojoval aj dávno po skončení druhej svetovej vojny. Vzdal sa až v roku 1974.

Neveril, že Japonsko kapitulovalo. Hiroo Onoda sa vzdal 29 rokov po vojne
Posledný rozkaz dostal od svojho nadriadeného začiatkom roka 1945. Znel: „Môže to trvať tri roky, možno päť, ale čokoľvek sa stane, vrátime sa pre vás. Udržte pozíciu a bojujte!" Verný kódexu bojovníka, ktorý mu prikazoval radšej zomrieť než vzdať sa, zotrval vo svojom úkryte na ostrove Lubang asi 150 kilometrov južne od filipínskej metropoly Manila.

Čudné fakty z japonských dejín: uši a nosy boli vojnovou trofejou

Japonské vojská sa pred inváziou Spojencov z ostrova stiahli. Onoda ostal v zabudnutí. Keď 2. septembra cisárstvo kapitulovalo, po Číne, juhovýchodnej Ázii a západnom Pacifiku boli roztrúsené tisíce jemu podobných japonských vojakov. Mnohých zajali, iní sa radšej stratili v prírode či spáchali samovraždu. Ďalší zomreli od hladu či následkom chorôb a našli sa aj takí, ktorí jednoducho odmietli uveriť správam o kapitulácii svojej domoviny. Informácie sa k nim dostávali na letákoch zhadzovaných z lietadiel a prostredníctvom rádiového vysielania.

Zbrane samurajov dokázali neuveriteľné veci

Onoda bol dôstojníkom s výcvikom pre partizánsky spôsob boja. Traja muži, ktorí s ním slúžili, mu letáky priniesli, spoločne ich však považovali za nepriateľskú propagandu. Postavili si bambusové chatrče, vysadili ryžové políčka a lovili zver nielen v džungli, ale aj v dedinách. Denne trpeli pod náporom komárov, tropického tepla a myší, napriek tomu však ostávali v pohotovosti. Uniformy i zbrane udržiavali v čo najlepšom stave.

Boj s ostrovanmi
Keďže si stále mysleli, že sú vo vojnovom stave, prepadávali americké a filipínske prieskumné oddiely a útočili aj na civilné obyvateľstvo, ktoré považovali za partizánov. Za takmer 29 rokov od skončenia vojny zahynulo v stretoch s Onodom a jeho mužmi 30 ostrovanov.

Hiroo Onoda napokon osamel. Jeden z jeho podriadených sa vzdal v roku 1950, ďalších dvoch zastrelili v rokoch 1954 a 1972 policajní dôstojníci pátrajúci po zločincoch. Jeho samého pritom už v roku 1959 vyhlásili za mŕtveho.

Neveril, že Japonsko kapitulovalo. Hiroo Onoda sa vzdal 29 rokov po vojne
Dôstojníka našiel japonský študent Norio Suzuki až v roku 1974, vojak však odmietol jeho naliehanie, aby sa vrátil domov. Stále vraj očakával nové rozkazy. Suzuki sa teda vrátil do Japonska s Onodovými fotkami a vláda napokon vyslala delegáciu s dôstojníkovým bratom a jeho bývalým veliteľom, aby ho formálne zbavili vojenských povinností.

Hiroo Onoda vo svojej otrhanej uniforme napokon odovzdal v Manile svoj meč filipínskemu prezidentovi. Ten mu na oplátku udelil amnestiu na zločiny, ktoré spáchal, keď si myslel, že je vo vojnovom stave, a navyše mu vrátil aj meč.

Do Tokia sa vrátil s obrovskou slávou. Vítali ho davy ľudí. Vtedy 52-ročný vojak v novej uniforme bol pre nich nielen symbolom patriotizmu, ale aj zašlej slávy cisárstva.

Cuzdinec v domovine
Následne sa podrobil lekárskej prehliadke. Doktori s údivom konštatovali, že je v dobrej fyzickej kondícii a roky v džungli sa na jeho zdraví vážnejšie nepodpísali.

S vojenskou penziou a vyplateným kontraktom vo výške 160-tisíc dolárov za knihu, ktorú napísal, cestoval po Japonsku. V domovine sa však cítil ako v cudzej zemi. Bola celkom iná, než akú si ju pamätal, miatli ho autá aj výškové budovy. V roku 1975 sa tak rpesťahoval do japonskej kolónie v Brazílii, kde choval dobytok. O rok neskôr sa oženil a s manželkou sa v roku 1984 vrátili do Japonska.

V roku 1996 sa opäť pozrel na ostrov Lubang a navštívil aj miesto, kde strávil 29 rokov života. Miestnej škole daroval desaťtisíc dolárov. Zvyšok života strávil v pokoji. Zomrel 16. januára 2014.

DISKUSIA
30.3. 2017 9:00
Diskusia