Takao Shito prežil na farme celý svoj život a jeho rodina ju založila pred 100 rokmi. Takaov dedo bol farmárom, otec takisto a on po nich prevzal remeslo. Na rozdiel od svojich predkov však pestuje plodiny v celkom iných podmienkach.

V okolí Takaovej farmy sa kedysi nachádzalo ďalších 30 usadlostí, ktoré dovedna tvorili dedinu. Tá ale musela ustúpiť infraštruktúre, konkrétne výstavbe letiska Narita, ktoré je dnes druhým najväčším v Japonsku. Takao Shito však odmietol akékoľvek ponuky na odsťahovanie sa, a tak museli architekti jednoducho vziať do úvahy, že v strede letiska bude stáť farma.

Poľnohospodárovi tak lietajú nad hlavou stroje 24 hodín denne sedem dní v týždni. Keď sa chce dostať na farmu, tak iba tunelmi popod pristávacie a vzletové dráhy. A zatiaľ čo drvivá väčšina ľudí by sa dávno odsťahovala, Takao nie. Odmietol dokonca 1,5 milióna eur, ktoré mu vláda za pozemky ponúkla. Nechce žiť nikde inde. „Tento kus zeme obhospodarovali tri generácie mojej rodiny a ja nehodlám byť tým, kto odíde,“ uviedol raz v rozhovore.

Takaov otec menom Taiči patril k farmárom, ktorý najtvrdšie bojovali proti rozširovaniu letiska Narita. Vláda však postupne všetkých presvedčila. S výnimkou Taičiho, ktorého tvrdohlavosť sa preniesla aj na Takaa. Taiči sa dožil 84 rokov a keď zomrel, Takao dal výpoveď v práci a vrátil sa na domovskú farmu, aby pokračoval v odpore voči vláde.

Už roky vedie právne spory s úradmi, ktoré sa ho snažia všetkými možnými spôsobmi z farmy vytlačiť. Takao priznáva, že je to rovnako únavné ako farmárčenie, ale rozhodne sa nemieni vzdať. Jeho odpor sa stal v Japonsku symbolom boja za ľudské práva a muža počas rokov podporili stovky dobrovoľníkov a neziskových organizácií.

Letisko Narita je jednou z hlavných brán do Japonska a každoročne odbaví asi 40 miliónov pasažierov a 250-tisíc letov. Druhá vzletová a pristávacia dráha mala pôvodne viesť cez Takaove pozemky, ale napokon ju museli naprojektovať inak. Farmár predáva svoje výrobky asi štyrom stovkám zákazníkov a zatiaľ sa mu darí a svojím spôsobom sa potešil aj pandémii nového koronavírusu. Tá totiž značne zredukovala premávku na letisku Narita, a tak je Takaov domov aspoň o čosi tichší.