Budhistický chrám Gu Guanyin v čínskej provincii Šen-si, ktorá je okrem iného známa aj Terakotovou armádou, má na svojom pozemku skutočne majestátny strom. Ide o ginko dvojlaločné, ktoré zasadili pred 1400 rokmi. Legendy vravia, že sa tak stalo na počesť jedného z najväčších čínskych cisárov Tchaj-cunga z dynastie Tchang.

Ginko sa týči nad chrámovým komplexom a vždy na jeseň nádherne zožltne a na trávniku pod sebou zanechá koberec listov jasnožltej farby. No a kontrast medzi opadnutými listami a matnými farbami jesene, ktoré dominujú všade navôkol, spravil zo stromu turistickú atrakciu. Až takú, že bez rezervácie sa na strom jednoducho nepozriete.

Pre miestnych bola návšteva stromu súčasťou tradičných jesenných ceremoniálov, ale to sa v posledných rokoch zmenilo. Na internete sa totiž objavili dych berúce fotky žltého ginka a chrám sa čoskoro začal hemžiť turistami z Číny i zahraničia. Unikátny jav chcel každý vidieť naživo.

V roku 2017 navštívilo počas 20 dní chrám Gu Guanyin asi 60-tisíc ľudí, ktorí obdivovali majestátne ginko. V nasledujúcom roku už bolo potrebné robiť si rezervácie vopred. Tritisíc ľudí denne je totiž maximum, čo chrámový komplex zvládne poňať. A aj ľudia s rezerváciou si v rade počkajú pokojne aj tri hodiny.

Bezpečnejšie a rýchlejšie teda bude, ak sa pohľadom na strom pokocháte v našej galérii.