Obrovský antarktický ľadovec s plochou Veľkého Londýna sa podarilo z lietadla nakrútiť vôbec prvýkrát. Vedci ho pomenovali A81 a zrodil sa 22, januára 2023 potom, ako gigantická priepasť široká 150 metrov konečne praskla. Rozširovala sa takmer desať rokov. A81 s plochou asi 1550 kilometrov štvorcových (mimochodom, Bratislavský kraj má len o 500 kilometrov štvorcových viac) sa odlomil a zatiaľ stihol vo Weddellovom mori precestovať približne 150 kilometrov.

Členovia British Antarctic Survey z Halleyho výskumnej stanice nakrútili zábery zo vzduchu, keď sa vracali z ľadovca domov. Ich výskumná stanica sa kedysi nachádzala priamo na A81, no keď sa priepasť začala rozširovať, museli ju presťahovať viac do vnútrozemia Antarktídy. Stalo sa tak ešte v roku 2012 a už vtedy vedci vedeli, že k odlomeniu ľadovca raz musí prísť. Otázkou bolo len to, kedy sa tak stane.

Momentálne monitorujú dráhu ľadovca a snažia sa vyhodnotiť, o koľko sa zdvihne morská hladina, keď sa A81 roztopí. Pozornosť tiež upriamujú na ďalší podobný ľadovec A76A, ktorý sa odlomil v máji 2021. Ide o najväčší ľadovec svojho druhu na planéte a zároveň najväčší pozostatok ľadovca A76, ktorý mal kedysi plochu 4300 kilometrov štvorcových (viac než má Trnavský samosprávny kraj). Satelitné zábery z 31. októbra 2022 odhalili, že A76A sa pomaly začal vzďaľovať od pobrežia Antarktídy a smeruje do Drakehovho prielivu. Postupne bude plávať smerom k rovníku, kde sa napokon roztopí.