Reklama

Národný park a jeho dejiny: Viete, kde vznikol ten prvý?

Reklama
magazin.sk

Noel

Editor

Národný park vznikol ako odpoveď na industrializáciu, ťažbu a šírenie osídlenia, ktoré ohrozovali vzácne lokality.

Keď ľudia začali vo veľkom meniť krajinu okolo seba, objavila sa potreba chrániť miesta, kde príroda zostávala nedotknutá. Myšlienka národných parkov prešla od prvých nápadov v 19. storočí až po dnešné rozsiahle siete chránených území prešla dlhou cestou.

Ako prvý na svete vznikol v roku 1872 v Spojených štátoch amerických Yellowstonský národný park. Išlo o prelomový krok, pretože štát sa rozhodol vyčleniť územie nie pre zisk, ale na zachovanie prírodného dedičstva. Yellowstone chránil nielen gejzíry a termálne pramene, ale aj divoké zvieratá ako bizóny, medvede a vlky. Týmto modelom sa inšpirovali ďalšie štáty, ktoré postupne zavádzali vlastné chránené územia.

Po USA nasledovali napríklad Kanada (Národný park Banff v roku 1885), Nový Zéland (Tongariro v roku 1887) či Austrália (Royal National Park pri Sydney v roku 1879). V Európe vznikol prvý národný park vo Švédsku v roku 1909, keď tamojší parlament vyhlásil Sarek za zákonom chránené územie. Nasledovalo Nemecko, Taliansko a neskôr aj ďalšie krajiny.

Zdroj: Shutterstock

Švédsky Sarek je najstarší národný park v Európe.

Každý národný park vzniká z iného dôvodu – niekde je to ochrana ohrozených druhov, inde snaha uchovať tradičnú krajinu alebo prales. V Afrike chránia parky ako Serengeti a Kruger divokú zver pred pytliactvom. V Ázii zas národný park Sagarmatha obklopuje najvyšší vrch sveta Mount Everest a zároveň chráni kultúru miestnych Šerpov. V Južnej Amerike zohrávajú národné parky významnú úlohu pri ochrane dažďových pralesov, najmä v Brazílii a Ekvádore.

Národný park nie je len o ochrane prírody. Postupne sa stal aj nástrojom environmentálneho vzdelávania a turizmu. Dobre spravovaný park môže zvyšovať povedomie o prírode, podporiť miestnu ekonomiku a vytvoriť priestor na rekreáciu bez toho, aby trpel samotný ekosystém. Mnohé štáty zaviedli systémy rezervácií, návštevníckych centier a prísnych pravidiel, ktoré návštevníkom umožňujú pohybovať sa po jednotlivých územiach parku s ohľadom na ich citlivosť.

Zdroj: Shutterstock

Yellowstone je najstarší národný park sveta.

Národný park sa dnes nachádza takmer v každej krajine sveta. OSN prostredníctvom UNESCO a programov ako Človek a biosféra pomáha koordinovať ochranu cenných lokalít na medzinárodnej úrovni. V niektorých prípadoch sa viaceré štáty dohodli na cezhraničných parkoch – napríklad Tatranský národný park (na Slovensku) a Tatrzański Park Narodowy (v Poľsku) spolupracujú v rámci ochrany spoločného územia.

Bol to práve Tatranský národný park, ktorý v roku 1949 vznikol na Slovensku ako prvý. Štát tým reagoval na rastúci tlak turizmu a lesného hospodárstva v jedinečnej horskej oblasti Vysokých Tatier. TANAP chránil alpské a subalpínske pásma, ľadovcové plesá, vzácne druhy rastlín i živočíchov, medzi nimi aj kamzíka tatranského a svišťa.

TANAP zohrával dôležitú úlohu aj pri formovaní ochrany slovenskej prírody ako takej. V 50. rokoch sa konali prvé vedecké výskumy zamerané na tatranský ekosystém, neskôr sa tu rozvíjali aj formy šetrného turizmu. Park dnes patrí medzi biosférické rezervácie UNESCO a jeho význam neustále rastie, najmä v kontexte klimatických zmien a rastúceho tlaku turistov.

Autor článku

Noel

Editor
Cestovanie, história a technológie. To sú tri veci, o ktorých píše najradšej, no keď treba, rád na Magazíne zaskočí s autorstvom do akejkoľvek z rubrík.