MENU
Menu

Spektrum Najzaujímavejšie pláže sveta: na jednej z nich piesok spieva

Byť pri mori neznamená iba ľahnúť si na pláž a slniť sa. Ak by ste sa ocitli na plážach, o ktorých je reč, onemeli by ste od úžasu a na nejaké opaľovanie by ste ani len nepomysleli.

Najzaujímavejšie pláže sveta: na jednej z nich piesok spieva
Tunnel Beach (Dunedin, Nový Zéland)
Asi sedem kilometrov južne od mesta Dunedin sa nachádza pláž Tunnel Beach, ktorá je najpopulárnejšou turistickou atrakciou okolia, ktorú navštívi asi 40-tisíc ľudí ročne. Raritná je tým, že je prístupná výlučne pomocou tunela vysekaného v skale. Tento tunel bol postavený v roku 1870 Johnom Cargillom, ktorý mal postavenú svoju rezidenciu asi 800 metrov od pláže.

Preto vyhĺbil neuveriteľný tunel vedúci k pláži, aby sa jeho rodina mohla kúpať v súkromí. Tunel Beach je otvorený takmer po celý rok a vedie cez 30 metrov vysoké pieskovcové skaly. Po daždi je cesta ním veľmi strmá a klzká.

Najzaujímavejšie pláže sveta: na jednej z nich piesok spieva
Hoshizuna no Hama (Iriomote, Japonsko)
Na vzdialenom ostrove Iriomote v prefektúre Okinawa leží pláž Hoshizuna no Hama. Názov pláže môžeme preložiť ako „hviezdny piesok" kvôli výskytu mnohých malých morských zvieratiek foraminera a ich ulitiek vo forme hviezd. Pláž je domovom pre malé, jednobunkové organizmy, ktoré majú päť alebo šesť špicatých hrotov, ktoré im pomáhajú pohybovať sa z miesta na miesto. Práve preto je vyhľadávaná mnohými celebritami.

Najzaujímavejšie pláže sveta: na jednej z nich piesok spieva
Siesta Beach (Siesta Key, Florida)

V roku 1987 táto pláž vyhrala ocenenie „Pláž s najlepším a najbelším pieskom na svete". Siesta Beach na Floride vyzerá ako každá iná pláž, ale to, čo ju robí zvláštnou, je jej piesok. Väčšina tunajších pláží je tvorená pieskom z rozomletých koralov, ale tu je piesok na 99 percent čisto kremenný. Znamená to, že sa neuveriteľne leskne, pôsobí priezračne, akoby ste chodili po skle.

Najzaujímavejšie pláže sveta: na jednej z nich piesok spieva
Svetielkujúca pláž (Maledivy)
Ako keby Maledivy neboli dosť magické aj bez toho. Na tomto famóznom ostrove sa nachádza totiž pláž, ktorá vyzerá ako zo sci-fi filmu. Ide o pláž s bioluminiscentným fytoplanktónom, ktorý vyžaruje svetlo, na základe čoho sa zdá, akoby piesok žiaril na modro. Tieto malé organizmy žiaria podobne ako svetlušky. Predstavte si, že najintenzívnejšie vyžarujú svetlo, keď sú v strese, napríklad pri dopade vĺn.

Najzaujímavejšie pláže sveta: na jednej z nich piesok spieva
Spievajúca pláž (Manchester-by-the-Sea, Massachusetts)
Neuveriteľný zážitok majú návštevníci „Spievajúcej pláže", ktorí sa rozhodnú urobiť si prechádzku po jej suchom piesku. Počas chôdze totiž môžete počuť výrazný zvuk, ktorý je viac ako melodickým vŕzganím. Tento jav nie je dodnes vedecky vysvetlený, ale niektorí veria, že zvuk je produkovaný trením piesku o vrstvu, ktorá je pod ním. Tento proces je veľmi delikátny, pretože aj najmenšie množstvo znečistenia, prachu alebo inej organickej hmoty na piesku môže tento efekt znížiť natoľko, že potlačí zvuk trenia.

Najzaujímavejšie pláže sveta: na jednej z nich piesok spieva
Chandipur Beach (Urísa, India)
Na Chandipur Beach vo východnej Indii, more ustupuje až o päť kilometrov každý deň a ponúka tak neuveriteľnú príležitosť „chôdze do mora". Niektorí fajnšmekri tak jazdia na bicykli po morskom dne, čo údajne nie je vôbec nebezpečné. Príliv a odliv na tejto pláži má neuveriteľné čaro. Najlepší čas na návštevu pláže je obdobie od novembra do marca, kedy sa tu konajú festivaly či tanečné párty doslova na dne mora.

Najzaujímavejšie pláže sveta: na jednej z nich piesok spieva
Agonda Beach (Goa, India)

Tomu sa vraví láska k zvieratám! Krava je v Indii posvätné zviera a nie je nič neobvyklé dávať pri šoférovaní prednosť krave. V oblasti Goa je zasa úplne bežné, že sa na pláži ľudia opaľujú spolu s kravami. Ak budete na tejto čudnej pláži, nesnažte sa kravy vyháňať. Vy budete len hosť, ale pláž patrí primárne kravám.

Najzaujímavejšie pláže sveta: na jednej z nich piesok spieva
Genipabu Beach (Natal, Brazília)
Genipabu je unikátna pláž vzniknutá z presunutých púštnych dún, ktoré ležia vedľa lagúny. Duny sú pohyblivé, pretože vetry v Rio Grande do Norte presúvajú piesok z jedného bodu do druhého, čím utvárajú ráz krajiny. Iba niekoľko metrov od pláže sa tak cítite ako na púšti. Mnoho turistov si užíva adrenalínovú jazdu na dunách na štvorkolke. Pláž leží 25 kilometrov severne od mesta Nadal. Najobľúbenejšia je miestna zábavka „esquibunda"', pri ktorej sa spúšťate z vrchu duny na drevenej doske priamo do oceánu.

Najzaujímavejšie pláže sveta: na jednej z nich piesok spieva
Lego pláž (Cornwall, Anglicko)
Takmer pred dvoma desiatkami rokov bola loď Tokio Express zasiahnutá silnými vlnami, kvôli ktorým sa plavidlo naklonilo a stratilo v mori 62 kontajnerov svojho nákladu. Jeden z kontajnerov bol naplnený 4,8 miliónmi kusov Lega, ktoré nezostali na dne, ale maličké kúsky plastových stavebníc sa dodnes vyplavujú predovšetkým na pláž pri meste Cornwell. Hoci tieto kúsky fascinujú deti, potápačov či zberateľov, pre morské živočíchy sú smrteľne nebezpečné.

DISKUSIA
12.2. 2016 6:00
Diskusia