Obrovská zelená stena má v najvyššom bode ohromných 36 metrov a jej priemerná výška je 30 metrov. Netvoria ju pritom žiadne sekvoje, ale obyčajné buky lesné, ktoré môžete vidieť aj u nás. Živý plot, ktorý dostal pomenovanie podľa neďalekej dediny Meikleour, je zapísaný v Guinessovej knihe rekordov nielen ako najvyšší, ale i najdlhší živý plot. Meria totiž 530 metrov. Napriek tomu ho mnohí šoféri ľahko obídu, pretože ak nešoférujú priamo po ceste A93, zdá sa im, že v diaľke je len obyčajné stromoradie.

Živý plot vysadili v roku 1745 Robert Murray Nairne s manželkou Jean na svojom panstve Meikleour House. Zelená stena mala ohraničovať východnú hranicu ich pozemkov.

Rok 1745 bol tiež rokom takzvaného „jakobitského povstania“, ktorého cieľom bolo vrátiť na trón kráľa Jakuba II. Robert Murray Nairne patril medzi jakobitov, teda prívržencov kráľa. Pridal sa k armáde, ktorá mala zmeniť anglické dejiny, ale v roku 1746 bola porazená v bitke pri Cullodene. Medzi jakobitmi, ktorí v nej padli, bol aj Robert Murray Nairne.

Jean bola manželovou smrťou zdrvená a rozhodla sa, že o novovysadené stromy sa bude starať čo najlepšie a spraví z nich pamätníka nielen pre Roberta, ale aj pre jeho priateľov, ktorí v bitke padli.

Panstvo dnes spravuje fond Meikleour Trust, ktorý sa okrem iného stará aj o živý plot. Jeho strihanie prebieha každých desať rokov a vykonáva ho štvorčlenný tím. Trvá asi šesť týždňov, kým muži ostrihajú všetky buky. Virtuálnu jazdu popri živom plote si môžete užiť tu.