MENU
Menu

Spektrum Najvyšší slum sveta: Z drogového brlohu je dnes oáza bezpečia

Panorámu venezuelského hlavného mesta Caracas už roky hyzdí nedokončený mrakodrap zvaný Davidova veža. Má 45 poschodí a kedysi sa vravelo, že bude pýchou krajiny. Dnes je zrejme najvyšším slumom na svete.

Najvyšší slum sveta: Z drogového brlohu je dnes oáza bezpečia
Foto: Wikipedia/Saúl Briceño
Budova dostala prezývku po developerovi Davidovi Brillembourgovi, ktorého firma mala mrakodrap stavať. Projekt sa oficiálne volal Centro Financiero Confinanzas a Brillembourg o ňom hovoril, že „bude symbolom svetlej budúcnosti finančníctva v Caracase."

FOTO: New York koncom 19. storočia: mesto prepchaté prisťahovalcami

Spočiatku sa zdalo, že výstavba pokračuje podľa plánu a z mrakodrapu sa stala tretia najvyššia budova vo Venezuele. Potom však v roku 1994 prišla finančná kríza a projekt sa zastavil. Developerovi došli peniaze, a tak stavbu prevzala vláda. Vežu však nikdy nedokončila. Chýbali výťahy, elektrina, voda i zábradlia na balkónoch, mnohé apartmány nemajú ani okná a kde-tu ani steny.

Najvyšší slum sveta: Z drogového brlohu je dnes oáza bezpečia
Foto: Wikipedia/EneasMx
V roku 2007 sa do Davidovej veže začali sťahovať jej prví nelegálni obyvatelia. Stavba si rýchlo získala neblahú povesť ako hniezdo zločinu a drog, squateri z nej však urobili relatívne pohodlné miesto pre život. Komunita si vďaka vzájomnej spolupráci svojich členov dokázala zaviesť elektrinu a vodu, ktorá je dostupná na prvých 22 poschodiach. Výťahy síce stále chýbajú, na prvých desať podlaží sa však dá dostať na motorke po rôznych rampách.

FOTO: Výhľady z najvyšších budov sveta, ktoré sa oplatí vidieť

V Davidovej veži sú sklady, obchody s oblečením, salóny krásy, sídlo tu má dokonca aj zubár a škôlka. Žije tu približne tritisíc osôb a väčšina z nich tvrdí, že dnes je mrakodrap jedným z najbezpečnejších miest v Caracase. Vedia, o čom hovoria, do budovy sa totiž mnohí prisťahovali z nebezpečnejších slumov na východe mesta.

DISKUSIA
2.4. 2019 10:00
Diskusia