MENU
Menu
a

Spektrum Najväčšie vtáky sveta: Páni, vôbec nemusíte závidieť

Príroda toho dokáže mnoho. Aj zdvihnúť do vzduchu niekoľko kilogramov, ale pár gramov v mužských nohaviciach niekedy nie a nie vzlietnuť. Pozrite sa na vtáky, ktoré dokážu lietať s nákladom, ktorý je viac ako úctyhodný.

Albatros
Rozpätie krídel má cez tri metre. Keď vám zakrúži nad domom, je to akoby preletelo nad strechou malé lietadlo. Krídla však majú čo robiť, pretože váha tohto vtáka presahuje bežne aj 18 kilogramov. Zaujímavosťou je, že vzlietnu až po pár mesiacoch od narodenia. Majú čas, pripravujú svaly, aby raz zvládali lety, ktoré rozhodne nemajú ľahký náklad.

Labuť

a
Zdroj: Shutterstock

Dočinenia s ňou máme aj na Slovensku. Nelieta až tak často, pretože dostať do vzduchu okolo dvanásť kilogramov živej váhy nie je práve najľahší oriešok. Možno aj preto labute vytvárajú okolo štvrtého roka života stabilné páry. To znamená, že samček nelieta z roka na rok za nejakou inou. Labute sú monogamnejšie ako ľudia. Tých často baví lietať kade tade aj bez krídel.

Pelikán

a
Zdroj: Shutterstock

 

Ide už o niečo menšieho vtáka, ale stále patrí k poriadne veľkým druhom, v porovnaní napríklad s takým vrabcom. Rozpätie krídel dosahuje v závislosti od druhu 1,5 až 3,5 metra. Jeho váha je okolo šesť kilogramov. Pelikán má aj dosť dlhý život. Vo voľnej prírode sa dožíva okolo 25 rokov. Nemá až tak veľa predátorov, ktorí by mu usilovali o hrdlo.

Kondor veľký

a
Zdroj: Shutterstock

 

Predstavuje  jedného z najväčších skutočne lietajúcich vtákov a dokáže prekonávať aj veľké vzdialenosti. Jeho telo váži v dospelosti 15 kilogramov, s ktorými operuje vo vzduchu tak obratne, že môže  byť považovaný za vzdušného jogína. Je zaujímavý z viacerých pohľadov. Rozpätím krídel okolo troch metrov sa dokáže vzniesť až do výšky takmer neuveriteľných sedem kilometrov. Tento vták sa pri dobrom zdraví dožije aj 70 rokov.

Pštros

a
Zdroj: Shutterstock

 

Máme tu skutočného kráľa vtákov čo sa týka veľkosti. Pštros je oficiálne najväčším vtákom, aj keď lietať ho neuvidíte. Váži totiž až 150 kilogramov a to už jeho krídla do vzduchu nezdvihnú. Zato má nohy, s ktorými odbehne maratón pokojne aj za niečo vyše hodiny. Pri behu totiž dosahuje maximálku okolo 70 kilometrov za hodinu. Na malom skútri by ste mu neušli.