MENU
Menu

Spektrum Najväčší indiánski náčelníci: V boji s armádou sa nikdy nevzdali

Do histórie USA nepatria len najznámejší Američania súčasnej doby. Jeden z najprehliadanejších aspektov v dejinách USA tvorí dlhý zoznam výnimočných mužov - indiánskych náčelníkov, ktorí viedli svoje kmene v boji za slobodu pôvodných obyvateľov Ameriky.

Najväčší indiánski náčelníci: V boji s armádou sa nikdy nevzdali
Geronimo
Jednoznačne najslávnejší bol Geronimo, apačský náčelník a šaman. Bojoval za slobodu a nezávislosť aj v čase, keď to už ostatní náčelníci vzdali. Nemal strach zo smrti a boj ho neunavoval. Vždy, keď sa vojakom vzdal, urobil to len preto, aby sa dostal do rezervácie a zlákal na útek ďalších.

130-ročné snímky Indánov: Takto sa museli zmeniť kvôli životu v "civilizácii"

Narodil sa v 1829 roku a už pred osemnástymi narodeninami viedol štyri samostatné výpravy. Celý život bojoval s Američanmi a Mexičanmi, ktorí ho aj so súkmeňovcami vysťahovali do rezervácie v Arizone. Krátko pred smrťou prosil prezidenta Roosevelta, aby sa mohli vrátiť do svojej domoviny. Na smrteľnej posteli povedal: „Nikdy som sa nemal vzdať. Mal som bojovať, kým by som bol posledným človekom nažive."

Najväčší indiánski náčelníci: V boji s armádou sa nikdy nevzdali
Crazy Horse
Bláznivý kôň bol vyhlásený bojovník a vodca Siouxov. V druhej polovici 19. storočia zvíťazil víťazstvom nad armádou USA v bitkách pri Rosebude a Little Bighorne. Keď sa v roku 1877 vzdal americkému oddielu pod velením generála Crooka, smrteľne ho zranila vojenská stráž, keď sa bránil uväzneniu. Americká pošta ho ako legendárneho Indiána zvečnila na 13-centovej známke v sérií venovanej významným Američanom. Jeho meno tiež nesú dve americké diaľnice.

Kmene lovcov lebiek: Prečo si z obetí brali trofeje?

Cochise
Cochise, náčelník Apačov Čokonenov, hovoril: „Je tu dosť miesta pre všetkých. Nechajte nás žiť, kde chceme, a my sa staneme občanmi Spojených štátov, budeme vlastniť majetok a dodržiavať váš zákon." Apači sa však nesmeli stať občanmi Spojených štátov a nesmeli vlastniť majetok. Tento nezmysel nedokázali pochopiť.

Poslední himalájski nomádi: Kmeň Raute odoláva prírode aj úradom

Počas Cochisovho velenia došlo medzi Američanmi a Apačmi k množstvu vojen a vzájomnému vyvražďovaniu. Cochise tvrdil, že Biely muž a Indián majú piť z tej istej vody, jesť z toho istého chleba a žiť v mieri. Bohužiaľ, nikdy sa toho nedožil.

Najväčší indiánski náčelníci: V boji s armádou sa nikdy nevzdali
Sitting Bull
Náčelník Siuxov Sediaci býk najlepšie symbolizuje, spolu s náčelníkom Geronimom, indiánsky odpor voči bielej kolonizácii. Narodil sa v roku 1831. Mal iba 14 rokov, keď išiel do prvej bitky so znepriateleným kmeňom. Sediaci býk získal počas mnohých bojov veľkú autoritu, ktorá vzrástla, keď sa stal duchovným vodcom a šamanom. Podarilo sa mu prvý raz v histórii zjednotiť siuxské kmene. Siuxom sa stalo osudným zlato, ktoré objavili v Čiernych horách. Nahrnuli sa tam zlatokopovia a keď americká vláda neuspela s ponukou, že územie odkúpi, rozhodla sa vziať si ho násilím. Američania však nepočítali s odporom. Sediaci býk využil svoju autoritu a sústredil proti nim dovtedy nevídanú silu: tisíce bojovníkov Siuxov a spojeneckých kmeňov. Výsledkom bola najväčšia americká porážka v bitke pri rieke Little Bighorn. Prehra Američanov rozzúrila a v dôsledku nej skončil Sediaci býk v rezervácii.

Najväčší indiánski náčelníci: V boji s armádou sa nikdy nevzdali
Black Hawk
Čierny jastrab bol náčelník a bojovník severoamerického indiánskeho kmeňa Saukov, hoci nie podľa dedičského princípu. Postavenie náčelníka získal vďaka vojenským úspechom, najmä vo vojne v roku 1832, ktorá nesie jeho meno. Po vojne, ktorá trvala iba 15 týždňov, ho zajali a spolu s ďalšími náčelníkmi vozili po jednotlivých mestách USA, aby pochopil, že nemá zmysel bojovať proti americkej sile. Po slávnom bojovníkovi nazvali veľa miest, ciest, škôl aj športových klubov (napr. hokejový tím Chicago Blackhawks).

Najväčší indiánski náčelníci: V boji s armádou sa nikdy nevzdali
Mangas Coloradas
Mangas Coloradas bol múdry a uznávaný náčelník Apačov Bedonkohejov a jeden z najvplyvnejších, no ani to ho neochránilo pred zradou. Keď USA vyhlásili vojnu Mexiku, Mangas v nich videl spasiteľov. Podpísal s Američanmi zmluvu, ktorá im umožňovala v pokoji prechádzať územím Apačov. Keď však vojaci cestou našli zlato a striebro, prestali zmluvu dodržiavať. Po roku 1863 mierová dohoda prestala platiť. 80-ročného Mangasa zavolali do vojenskej pevnosti pod zámienkou podpísania mieru. Vojaci ho však uväznili, mučili a napokon mu odsekli hlavu.

DISKUSIA
24.10. 2017 10:00
Diskusia