Priemerný vek karasa striebristého (Carassius auratus| sa pohybuje v rozmedzí desať až 15 rokov. Avšak súčasný Guinessov rekord pre najstaršieho karasa stanovil samec Tish, ktorý sa dožil neuveriteľných 43 rokov. Život strávil v akváriu na severe Yorkshiru v opatere svojej majiteľky Hildy Handovej a jej syna Petra.

Práve Peter vyhral Tisha v súťaži na jarmoku, a to ešte v roku 1956. Chlapec mal vtedy len sedem rokov a potom, ako sa po škole odsťahoval z rodného domu, sa o zlatú rybku ostala starať jeho matka. Nik nepredpokladal, že sa Tish dožije 40. narodenín, no naozaj sa tak stalo. Aj dnes, 24 rokov po smrti, je stále držiteľom svetového rekordu.

„Kŕmime ho prémiovou potravou a u nás doma bol pokoj, to mu zrejme vyhovuje,“ zverila sa Hilda Handová novinárom ešte v roku 1998, keď Guinessova kniha rekordov uznala Tisha za najstaršiu zlatú rybku.

Tish sa o akvárium delil s ďalším karasom menom Tosh, ten však zomrel v roku 1976 ako 19-ročný. V roku 1988 sa tento Matuzalem medzi rybami takmer zabil, keď vyskočil z akvária na podlahu a Hilda práve nebola doma. Keď sa vrátila, netušila, ako dlho bol Tish mimo vody. Keď ho ale vrátila do akvária, začal plávať, akoby sa nič nestalo.

Hilda v roku 1998 poznamenala, že Tishova farba sa postupom času zmenila zo zlatej na striebornú. Karas takpovediac zošedivel, veď na to mal nárok, bol už dôchodcom. Uhynul 6. augusta 1999.

Mimochodom, existujú neoverené správy o zlatých rybkách, ktoré sa dožili až 50 rokov, žiadnu z nich sa ale nepodarilo oficiálne potvrdiť. Tish tak zrejme ostane držiteľom rekordu ešte pekných pár rokov.

Viete si predstaviť, že by sa vaše domáce zviera dožilo 43 rokov? Dajte nám vedieť v komentároch.