MENU
Menu

Spektrum Najstaršia firma funguje dodnes, vznikla v 6. storočí

Pred necelými dvomi mesiacmi britská cestovná kancelária Thomas Cook vyhlásila bankrot. O prácu prišlo vyše 21-tisíc a skončila sa tak 178-ročná existencia tejto spoločnosti. Vzhľadom na to, že priemerná firma existuje asi 20 rokov, bol Thomas Cook v podstate starčekom. Oproti najstaršej firme sveta sa však javil ako mladík. Je ňou japonská Kongō Gumi.

Najstaršia firma funguje dodnes, vznikla v 6. storočí
Šitenodži, prvý vládou postavený budhistický chrám v Japonsku
Vo svete existuje približne 5500 firiem starších ako 200 rokov. Tomuto zoznamu dominuje Japonsko, kde ich je vyše tritisíc, aj spomedzi nich však niektoré vytŕčajú. Osem firiem vzniklo pred viac než tisíc rokmi a celkom najstaršou je stavebná spoločnosť Kongō Gumi.

Korporácie, ktoré ovládali celé krajiny

Kongō Gumi sa špecializuje na opravy budhistických chrámov. Jej zakladateľ Šigemicu Kongo bol skúsený stolár z Kórey, ktorého pozvali do Japonska, aby postavil v krajine prvý budhistický chrám. Kongo prišiel do krajiny vychádzajúceho Slnka v roku 578 a spozoroval ohromné obchodné príležitosti. Budhizmus práve zažíval boom a princ Šotoku aktívne podporoval jeho šírenie naprieč celou krajinou. Japonci však nemali žiadne skúsenosti so stavbou budhistických chrámov, zatiaľ čo Kongo ich mal.

Japonskom prakticky počas celej histórie zmietali vnútorné konflikty a s nimi sa spájalo aj vypaľovanie náboženských chrámov. Vďaka tomu mala Kongō Gumi o zákazky postarané. Stála však nielen pri opravovaní, ale aj pri stavaní celkom nových a krásnych budov. V roku 607 to bol chrám Hórjúdži, v roku 816 zasa Kojasan. Možno najpôvabnejšou je ale hrad v Osake z roku 1583.

Najstaršia firma funguje dodnes, vznikla v 6. storočí
Hrad v Osake
Je priam zázrak, že firma dokázala prestáť búrlivé udalosti japonskej histórie. Dokonca prežila aj takzvané „reformy Meidži", počas ktorých sa vláda pokúšala vykoreniť budhizmus v Japonsku a zničila stovky chrámov. Počas druhej svetovej vojny, keď sa materiály na stavbu chrámov presunuli do iných odvetví priemyslu, bola zasa nútená vyrábať rakvy. Ale prežila. Čiastočne ju pochoval až rast konkurencie v 21. storočí spojený s čoraz väčším krátením rozpočtu na obnovu budhistických chrámov. Predstavitelia firmy napokon dovolili, aby sa v rok 2006 Kongō Gumi stala súčasťou väčšieho koncernu menom Takamatsu. Ako prakticky samostatná jednotka však existuje dodnes.

Firma vraj zachráni váš mozog pred smrťou. Musíte sa však nechať zabiť

Mnohé firmy zanikajú, lebo kladú zisk na prvé miesto. Aspoň to si myslí profesor Richard Foster z Yalovej univerzity. V Japonsku je naopak obrovské množstvo starých firiem práve preto, že príliš neexpandujú, ostávajú v rukách rodín a nezameriavajú si primárne na zisk.

Najstaršia firma funguje dodnes, vznikla v 6. storočí
Niekoľko zamestnancov firmy začiatkom 20. storočia
Kongō Gumi prežila dlho aj vďaka tomu, že vedenie firmy nepripadalo automaticky po smrti „riaditeľa" vždy jeho najstaršiemu synovi. Ak sa tento ukázal byť neschopným, spoločnosť prevzal pokojne aj mladší syn a ak taký neexistoval, jeho miesto mohol zastúpiť i zať bývalého riaditeľa. Raz sa dokonca stalo, že najstarší syn menom Haruichi Kong, ktorý nedokázal firmu správne viesť, spáchal samovraždu. Ako jediná žena v histórii firmy ju po Haruichim niekoľko rokov viedla jeho manželka Jošije.

Čipovanie ľudí: švédska firma ho praktizuje vo veľkom

Mimochodom, mimoriadne starú firmu máme aj na Slovensku. Mincovňa v Kremnici funguje nepretržite od roku 1328 a onedlho teda oslávi 700. narodeniny.

DISKUSIA
19.11. 2019 8:00
Diskusia