Najdlhšie žijúci operenec

Wisdom bola prvý raz okrúžkovaný v roku 1956 biológom Chandlerom Robbinsom, ktorý našiel jej hniezdo neďaleko americkej námornej základne na atole Midway. Práve tu sídlila najväčšia kolónia albatrosov na svete. Ide o skutočný unikát, pretože vo voľnej prírode máloktorý vták dokáže využiť svoj potenciálny vek dožitia. Dravce, nedostatok potravy a v poslednom čase aj plastový odpad, to všetko sú život ohrozujúce faktory, s ktorými sa voľne žijúce albatrosy pravidelne stretávajú. A napriek tomu dokázala Wisdom nalietať stovky tisíc kilometrov a prehupnúť sa cez sedemdesiatku.

Každý rok na rovnakej adrese

Každý rok sa Wisdom vracia do rovnakého hniezda, vďaka čomu vedci dokážu lepšie poznávať morské vtáky, ich život a výchovu mláďat. Keď Wisdom dostala svoj prvý krúžok, vedci si mysleli, že bude len ďalším vtákom, ktorého pri šťastí budú môcť sledovať pár sezón. Tento biely albatros však prežil nielen samotného Robbinsa, ale aj všetky smelé očakávania. Dnes sa teda považuje za najstaršieho vtáka vo voľnej prírode. Je možné, že niektoré sa dožijú aj vyššieho veku, no nie sú monitorované

Skutočná majsterka prežitia

Wisdom je skutočný unikát. V priebehu posledného desaťročia zapôsobila na vedcov svojou schopnosťou zostať nažive, pričom lietala tisíce kilometrov pri hľadaní potravy a starostlivosti o svoje vyliahnuté mláďatá. Niektorí biológovia sa domnievajú, že samica si vyvinula jedinečný súbor zručností, ktoré jej umožňujú vyhnúť sa predátorom a byť veľmi produktívna, čo zohralo veľkú úlohu v jej dlhovekosti.

„Myslím si, že za tie roky sa určite naučila vyhýbať sa predátorom v oceáne a veľmi efektívne hľadať potravu. Tiež sa dokáže v dnešnej dobe vyhýbať plastom a rybárskym plavidlám," povedal biológ John Klavitter z National Wildlife Refuge na atole Midway. Je to skutočne unikátny jav hodný pozorovania. Aj toho, ako je možné tieto schopnosti preniesť na ďalšie generácie, ktoré biológovia už dnes tiež monitorujú.