MENU
Menu

Spektrum Najnechutnejšie druhy hmyzu: Jeden zabíja ľudí bozkom

Aj vy patríte medzi tých, ktorí sa hmyzu štítia? Potom by ste mali zvážiť, či čítať ďalej. Uvidíte totiž sedem druhov hmyzu, ktorý vám môže spôsobiť nočné mory. A aj silnejším povahám z neho možno naskočia aspoň zimomriavky.

Najnechutnejšie druhy hmyzu: Jeden zabíja ľudí bozkom

Tento chrobák s latinským názvom megasoma elephas patrí do podčeľade nosorožtekov a prezývajú ho „sloní chrobák". Niet divu, keďže dorastá až do dĺžky 12 centimetrov. Našťastie žije len v tropickom prostredí a živí sa rastlinnými zvyškami, ktoré hnijú na zemi.

Chrobák pripomína škorpióna, útočí ako žiadny iný hmyz na Zemi

Rohy rastú len samcom, ktoré vďaka nim zvádzajú súboje. Pre človeka je neškodný, citlivejším povahám však pohľad naň v nečakanej chvíli môže spôsobiť infarkt.

Najnechutnejšie druhy hmyzu: Jeden zabíja ľudí bozkom

Húsenica mole Megalopyge opercularis je jednou z najjedovatejších na Zemi. Niektorým sa jej „chlpy" zdajú odpudivé, iným naopak. Len si ich pohladkať. Ale pozor! V skutočnosti nejde o chlpy, ale o jedovaté ostne. V každom z nich je kanálik s jedom, ktorý spôsobuje pálenie, opuchy, nevoľnosť či dokonca pľuzgiere.

Najnechutnejšie druhy hmyzu: Jeden zabíja ľudí bozkom

Jedincov z druhu triatominae volajú aj „bozkávajúce chrobáky". Aký romantický názov, poviete, si. Pravdou je, že sa kŕmia krvou ľudí a domácich zvierat. Priťahuje ich vôňa oxidu uhličitého, ktorý vydychujeme, a tak s spánku vylezú na tvár človeka a uhryznú ho. Zväčša do pier, kde je koža najtenšia, preto tá prezývka. Symptómy uhryznutia sa môžu líšiť.

Najväčšiu včelu považovali za vyhynutú, opäť sa ju podarilo nájsť. Je naozaj obrovská

Niekto má len podráždené okolie rany, iný upadne do anafylaktického šoku a môže zomrieť. Strašiakom je aj Chagasova choroba znám ako americká trypanosomóza. Prenáša ju parazit trypanosoma cruzi, ktorý žije v tráviacej sústave bozkávajúcich chrobákov a je možné, že jej podľahol aj Charles Darwin.

Najnechutnejšie druhy hmyzu: Jeden zabíja ľudí bozkom

Mucha dermatobia hominis nedokáže naklásť vajíčka do tela obete priamo. Vloží ich teda do komára, ktorý ich pri uštipnutí prenesie do tela hostiteľa. Tam sa vajíčka muchy rozvíjajú. Trvá asi šesť až osem týždňov, kým dospejú v larvy, a to všetko pod kožou.

Brutálna príroda: Mucha zožerie čmeliaka zvnútra a donúti ho vykopať si hrob

Potom si vyrobia cestu cez kožu na slobodu. Larvu nie je ťažké zabiť, stačí do dierky, ktorou dýcha, kvapnúť trochu oleja. Horšie je, že ju treba z tela vybrať.

Najnechutnejšie druhy hmyzu: Jeden zabíja ľudí bozkom

Srpice, ktoré sa zvyknú nazývať aj „škorpiónie muchy", v skutočnosti nie sú žiadnymi krížencami múch a škorpiónov. Útvar na chvoste v sebe neskrýva jed, je to pohlavný úd samcov. Pre človeka sú neškodné, i keď na pohľad neveľmi pôvabné.

Najnechutnejšie druhy hmyzu: Jeden zabíja ľudí bozkom

Malé ploštice sa zdajú byť neškodné, kým sa vám nenasťahujú do domácnosti. Vychádzajú v noci a sajú ľudskú krv, pričom po ich uhryznutí ostávajú na tele začervenané svrbiace fľaky. Cez deň sa dômyselne ukrývajú, lokálny postrek zväčša nepomáha. Síce neprenášajú žiadne smrteľné choroby, u mnohých ľudí spôsobujú poruchy spánku a s nimi spojené psychické i fyzické problémy. Zaručený návod, ako sa ich zbaviť, prakticky neexistuje. Ak ale potrebujete rýchlu pomoc, postave nohy postele do nádob s vodou. Samozrejme len v prípade, že sa vám ploštice neskrývajú v matraci.

Najnechutnejšie druhy hmyzu: Jeden zabíja ľudí bozkom

O šváboch sme nedávno písali podrobnejšie, takže len v skratke: prežijú bez hlavy, nevadí im rádioaktivita, postreky sú neúčinné, nemajú radi ľudí a vedia sa skupinovo rozhodovať. Ak by mal na Zemi ostať len jeden druh živočíchov, zrejme by to boli práve šváby.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock

DISKUSIA
27.8. 2019 10:00
Diskusia