MENU
Menu
Santorini

Spektrum Najnebezpečnejšie sopky sveta: Kde hrozí katastrofa?

Sopka je miestom, kde láva a sopečné plyny vystupujú na zemský povrch, či už na súši, alebo pod vodou. Sopky delíme podľa rôznych kritérií, no najdôležitejšia je informácia či sú aktívne, spiace alebo vyhasnuté.

Ľuďom naháňajú strach práve tie aktívne, lebo často ani samotní vulkanológovia nevedia predpovedať, kedy vybuchnú. Zoznámte sa s piatimi najnebezpečnejšími aktívnymi sopkami.

Santorini, Grécko
Santorini, známe aj pod názvom Théra, je sopečné centrum, ktoré sa rozprestiera na skupine ostrovov s rovnakým názvom na južnom okraji gréckeho súostrovia Kyklady. Vedci zistili, že pôvodne to bol jeden ostrov, no v dôsledku erupcie, ktorá nastala v 2. tisícročí pred Kristom v dobe bronzovej, došlo k jeho rozdrobeniu. Sila erupcie dosahovala hodnotu 2 400 megaton TNT. Pre porovnanie – explózia atómovej bomby v Hirošime mala silu „iba“ 15 kiloton TNT.

Výbuch na Thére sa teda vyrovnal 160-tisíc takýmto bombám. Vedci vravia, že práve táto udalosť spôsobila presídlenie minojskej civilizácie na ostrov Kréta. Sopka na Santorini nezostala po katastrofickom výbuchu nečinná. Prebudila sa viackrát, ale erupcie zďaleka nedosiahli silu výbuchu ako v dobe bronzovej. K poslednej erupcii došlo v roku 1950, vulkán na Santorini však zďaleka nepovedal posledné slovo. V očakávaní ďalších erupcií je sopka permanentným lákadlom pre vulkanológov, geológov či historikov.

Pico de Teide, Kanárske ostrovy

Pico de Teide
Zdroj: Shutterstock

Vedeli ste, že celý ostrov Tenerife je v skutočnosti komplexom stratovulkánov, ktoré sú aktívne už 20 miliónov rokov? Pico de Teide je najvyššia z nich a zároveň jedna z najmladších. S nadmorskou výškou 3 718 metrov je treťou najvyššou sopkou sveta, pričom zaberá viac ako polovicu rozlohy ostrova Tenerife. Obvod krátera má neuveriteľných 48 kilometrov. Zaujímavosťou je, že pri východe slnka vrhá hora pyramídový tieň do vzdialenosti až 200 kilometrov, čo je najdlhší známy tieň na svete.

K najväčšej zaznamenanej erupcii sopky došlo v roku 1706. Mohutný prúd horúcej lávy, ktorý sa valil celých deväť dní, vtedy pochoval celú polovicu pulzujúceho prístavu Garachico. Zachovala sa iba mestská brána, ktorú môžeme dodnes obdivovať uprostred krásneho mestského parku. Vulkán je stále aktívny, k poslednej erupcii došlo v roku 1909.

Ulawun, Papua Nová Guinea

Ulawun
Zdroj: Shutterstock

Možno ste o ostrovnej sopke v južnom Tichom oceáne nepočuli, ale v minulom roku dve jej erupcie zaplnili všetky noviny sveta. Ulawun je jedna z najaktívnejších sopiek v Papue-Novej Guinei. Výbuch v septembri minulého roku si vyžiadal opätovnú evakuáciu obyvateľov, ktorí sa po erupcii v júni len nedávno vrátili do svojich domovov.

Výbuch bol nehlučný a došlo k nemu pred svitaním. Oblaky šedého dymu stúpali do výšky niekoľkých stoviek metrov, obyvatelia cítili i počuli unikajúci plyn a hukot valiacej sa lávy. Ulawun patrí k najnebezpečnejším sopkám na svete, figuruje aj na zozname tzv. sopiek desaťročia pozorovaných seizmológmi z dôvodu vážnej hrozby veľkých a intenzívnych erupcií.

Unzen, Japonsko

Unzen
Zdroj: Shutterstock

Unzen je aktívna sopka na ostrove Kjúšú v Japonsku. Známa je najväčšou sopečnou katastrofou v Japonsku, keď v roku 1792 došlo ku kolapsu jednej časti tejto sopky. To vyvolalo obrovskú vlnu cunami, ktorá zabila približne 15-tisíc ľudí. Sopka Unzen v Japonsku bola naposledy aktívna v rokoch 1990 až 1995. Veľká erupcia v roku 1991 mala za následok pyroklastický oblak, ktorý zabil 43 ľudí vrátane troch vulkanológov, ktorí erupciu pozorovali. Erupcie pokračovali až do roku 1995 a počas tohto obdobia zničili viac ako dvetisíc domov.

Vezuv, Taliansko

Vezuv
Zdroj: Shutterstock

Vezuv je činný stratovulkán na Apeninskom polostrove v Taliansku. Patrí medzi najznámejšie sopky sveta. „Preslávil“ sa preslávil výbuchom v roku 79, kedy došlo k zničeniu mnohých rímskych miest, medzi ktoré patria napríklad Pompeje. Erupciu výbušného charakteru vulkanológovia zaznamenali naposledy v roku 1631, v dôsledku ktorej zomrelo približne štyritisíc ľudí.

V tzv. červenej zóne, teda na území, ktoré by bolo prípadným výbuchom bezprostredne ohrozené, žije približne 600-tisíc ľudí. Experti odhadujú, že rovnaká erupcia, aká kedysi zničila Pompeje, by dnes ohrozila až päť miliónov ľudí. Keďže okolie Vezuvu patrí medzi najhustejšie osídlené regióny Európy, ide o najnebezpečnejšiu sopku na svete.