Najväčší mestský park na svete sa nachádza v aljašskom Anchorage a má rozlohu 200-tisíc hektárov. Ten najmenší s názvom Mill Ends Park je v Portlande v štáte Oregon a má kruhový pôdorys s priemerom 60 centimetrov. Rastie v ňom jediný strom a človek by povedal, že je to v podstate obyčajný kvetináč. Niečo také sa však pred obyvateľmi Portlandu neodporúča vysloviť.

Na mieste, kde je dnes Mill Ends Park, mal byť pôvodne stĺp pouličného osvetlenia. Akosi však zlyhala organizácia a úrady ho sem zabudli namontovať. A tak, keď na tu začala rásť burina, novinár Dock Fagan vzal veci do vlastných rúk. Z kancelárie sa totiž pozeral priamo na miesto plné buriny, a tak sem radšej zasadil strom.

Fagan bol v novinách Oregon Journal okrem iného aj autorom stĺpčeka Mill Ends. Ide o pomenovanie odrezkov, ktoré ostávajú na píle po spracovaní kmeňov. Keď zasadil strom, začal v stĺpčeku opisovať rôzne situácie, ktoré sa stali v blízkosti „parku“. Bol to práve Fagan, ktorý miesto označil za „najmenší park na svete“. Mesto s ním súhlasilo a dané miesto skutočne označilo za park. Stalo sa tak v roku 1948 a o 23 rokov neskôr sa v Guinessovej knihe rekordov objavil Mill Ends Park ako najmenší park sveta.

Fagan pokračoval v písaní stĺpčeka niekoľko rokov a opisoval život jeho obyvateľov: leprechaunov, ktorých vraj videl iba on. Rozprával napríklad príbeh o tom, ako zbadal leprechauna kopať jamu. Vybehol z kancelárie a chytil ho, takže mal nárok na jedno prianie. Fagan si vraj želal vlastný park, ale keďže nešpecifikoval, aký má byť veľký, leprechaun mu daroval miesto, na ktorom kopal jamu. A tak podľa legendy vznikol Mill Ends Park.

Novinár zomrel na rakovinu v roku 1969, ale park žije ďalej a starajú sa oň miestni. Stromy a rastliny často menia, ale duch parku ostáva zachovaný. A Portlandčania naň nedajú dopustiť. Preto si z veľkosti parku netreba robiť srandu, človek by totiž mohol prísť k úrazu.