Keby ste Tetracheilostoma carlae videli prvýkrát, prisahali by ste, že je to nejaký druh červa. Dĺžkou i priemerom tela naozaj pripomína dážďovku, veď najväčší nájdený exemplár meral len 10,4 centimetra. Vážil menej než jeden gram a keby sa zmotá do tvaru ulity, pokojne sa zmestí na dvojeurovú mincu. Objavili ho pritom pomerne nedávno pod skaliskom v jednom z lesov na Barbadose. Nálezcom bol evolučný biológ S. Blair Hedges, no o tomto druhu sa mu následne podarilo zistiť len málo informácií.

Vieme, že Tetracheilostoma carlae je endemitom, a teda sa vyskytuje len na jednom mieste na Zemi. V tomto prípade ide o karibský Barbados. Koniec koncov, ostrovy sú nielen častými miestami nálezov endemitov, ale tiež regiónmi, kde sa často vyskytuje gigantizmus a dwarfizmus. No a Tetracheilostoma carlae je príkladom práve dwarfizmu.

Najmenšieho hada na svete je ťažké skúmať práve kvôli jeho malým rozmerom. Ťažko ho zbadať, navyše žije v pôde pod kameňmi či spadnutými kmeňmi stromov. Predpokladá sa, že Tetracheilostoma carlae sa živí najmä termitmi a larvami mravcov a vedci vedia, že tento had je slepý. Nie je to prekvapivé, keďže v prostredí, kde žije, zrak vlastne nepotrebuje.

Faktom nanešťastie je, že existencia najmenšieho hada na Zemi je ohrozená. Dnes už totiž lesy na Barbadose pokrývajú len desať percent ostrova a naďalej ich ubúda. Je preto otázne, či sa o tajomnom druhu Tetracheilostoma carlae vedci stihnú dozvedieť viac včas.