Moskva
Hlavné mesto Ruska má metro rýchle, presné a občas aj nebezpečné. No stanica Komsomolskaja, otvorená v roku 1952 vám vyrazí dych. Je to niečo ako palác pod zemou. Sem neprídete len na prestup, ale na exkurziu.

Štokholm

a
Zdroj: Shutterstock

V roku 1912 boli v Štokholme letné Olympijské hry, ktoré poznačili Švédsko a hlavne metro stanicu neďaleko olympijského štadióna. Pri tejto príležitosti bola vybudovaná zastávka, ktorá farbami pripomína olympijské zápolenie a jej architektúra je v štýle podzemnej jaskyne. Má výnimočné prevedenie, ktoré si Švédi dodnes uchovali ako spomienku a jednu z najkrajších staníc metra na svete.

Neapol

a
Zdroj: Shutterstock

Ide o najatraktívnejšiu metro stanicu v Európe.  Neapolská stanica Toledo je ako zostup do inej dimenzie. Pomocou LED svetiel je tu mnoho odtieňov modrej, ktoré vytvárajú dokonalý zážitok. Ide o spojenie umenia a moderných technológií. Talianske metro sa však oplatí prejsť celé. Je zdobené množstvom umeleckých diel od sôch, až po neuveriteľnú umeleckú inštaláciu nazvanú Zrkadlo cestovateľov na stanici Garibaldi.

Atény

a
Zdroj: Shutterstock

Grécko má podzemie plné vykopávok a histórie. Preto ak sa kopú podzemné tunely, tak sa často narazí aj na pamiatky staré tisíce rokov. Na stanici Syntagma to vyriešili bravúrne. Počas čakania na metro sa môžete pokochať antickými vykopávkami, ktoré sú uchované za sklom. Spravíte si tak malú exkurziu aj cestou metrom za ďalšími pamiatkami Atén.

Paríž

a
Zdroj: Shutterstock

Francúzi stavili pri výzdobe staníc metra na svoju históriu. Na zastávke Métiers sa oplatí vystúpiť kvôli SCI –FI atmosfére a industriálnemu vizuálu, ktorý má byť výjavom z knihy Julesa Verna. Zaujímavá je aj stanica Concorde kde nájdete Deklaráciu ľudských práv z roku 1789 napísanú pomocou keramických tabuliek umiestnených na stene. Je to trochu zážitok, ako vstúpiť do otvorenej knihy. Vrcholom umenia je Cluny-La Sorbonne zdobená umeleckými mozaikami