MENU
Menu
Ring Road

Spektrum Najkrajšie roadtripy sveta: Ostáva vám už len vyraziť

V prípade, že máte v sebe kúsok dobrodruha a štipku bohéma, tráviť dovolenku na cestách je lákavá predstava. Netúžite stráviť ďalšie leto na hotelovej pláži? Ponúkame alternatívu.

Ring Road
Island je krajina, kde sa dá stopovať polárna žiara aj divoká príroda. Ring Road je pritom osvedčená celebrita medzi asfaltkami. Niečo ako severská Route 66. Vinie sa Islandom v dĺžke 1332 kilometrov. Môžete zakotviť v hoteloch, moteloch, stráviť noc v spacáku, ale hlavne si pozriete prírodu, ako sa inde vidieť nedá. Prechádzať bude okolo tokov, riek, jazier, ľadovcov aj sopiek a vodopádov. Skrátka uvidíte na jednej ceste všetko, čo príroda ponúka.

Cabot Trail

Cabot Trail
Zdroj: Shutterstock

Ak chcete zažiť niečo krásne a intenzívne, zhustené do 300 kilometrov, táto kanadská cesta bude pre vás. Môžete vyraziť karavanom, autom, ale pokojne aj na motorke. Má len 298 kilometrov, ale za deň ju rozhodne neprejdete. Pretože tu sa oplatí stáť každých pár kilometrov, kochať sa prírodou aj množstvom národných parkov v okolí. Prejsť si ich a zastaviť sa na poznávanie domácich dediniek, kde sa určite oplatí stráviť nejednu noc.

Naprieč Gobi

Naprieč Gobi
Zdroj: Shutterstock

Táto mongolská púšť je skutočne oriešok pre dobrodružné povahy. Ťavy a kopec zábavy. Priama cesta neexistuje, ani asfaltka, ale miestni vás vedia sprevádzať a orientovať sa pieskovou krajinou. Ak sa vám nechce tak ďaleko, aj na Sahare sa robia podobné zážitkové púte. Údajne sa človek vráti ako znovuzrodený, ale piesok zo seba dostáva ešte ďalší rok.

Causeway Coastal Route

Causeway Coastal Route
Zdroj: Shutterstock

Viac ako 190 kilometrov krásneho asfaltu, ktorý si vychutnáte z Belfastu do Londonderry. Je tu mnoho možností, ako si užiť do sýtosti šoférovanie, aj keď to trasa nie je extra dlhá. Môžete využiť aj niekoľko odbočiek a zamieriť do vnútrozemia.  Cesta je častokrát od pobrežia vzdialená len pár metrov, takže scenérie sa otvoria tie najkrajšie, aké sa z auta, či motorky dajú vidieť. Na tejto trase sa však oplatí stráviť pár dní, pretože Írsko si vychutnáte dokonale len s pravou whisky. Preto neodmietnite možnosť zájsť večer do barov a prespať v moteloch po ceste. Ráno sa opäť vydáte poznávať  dedinky, mestá a prírodu.

Karakoram

Karakoram
Zdroj: Shutterstock

Ak sa nebojíte, tak môžete vyraziť do Číny na jednu z najvyššie položených ciest na svete. Jej prevýšenie dosahuje  4800 metrov a od nížin sa dostanete  až do oblastí, kde ostali len vyprahnuté skaly. Asfalt spája Čínu s Pakistanom. Počas jediného tripu akoby ste prešli všetky prírodné pásma. Zážitkov množstvo a zastaviť na opustenom odpočívadle v strede ničoho mnohých dobrodruhov láka viac, ako preplnené diaľnice.