MENU
Menu

Spektrum Najepickejšie cesty vlakom: Budete ich chcieť absolvovať všetky

Cestovanie vlakom vo svete je omnoho krajší a zaujímavejší zážitok ako jazdy po železnici medzi Bratislavou a Košicami. Mnoho tratí vedie cez úseky, kam by ste sa autom ani po vlastných nedostali. Ide o rozprávkové zážitky, ktoré nemôžete prežiť inak ako cestou vo vagóne.

Najepickejšie cesty vlakom: Budete ich chcieť absolvovať všetky

Zo Zermatt do St. Moritz

Na tejto trase premáva takzvaný ľadovcový expres. Cesta švajčiarskou krajinou je vždy skvelým zážitkom, ale na tejto trase ide o skutočnú rozprávkovú krajinu. Jazda vlakom zaberie celý deň ,ale je to zážitok ako celodenný výlet v lunaparku.

VIDEO: Jazda vlakom, ktorá vám spôsobí zimomriavky

Prírodné krásy, výhľady a dychberúce scenérie sa tu kombinujú so skvostami ľudského snaženia v podobe 91 tunelov a 291 mostov. Túto cestu sa oplatí prejsť jedine vlakom. Keďže sme vo švajčiarsku, lístok je dosť drahý, stojí okolo 150 eur.

Najepickejšie cesty vlakom: Budete ich chcieť absolvovať všetky

Z Christchurch do Greymouth

Tento vlak na Novom Zélande križuje tie najkrajšie časti krajiny. Lístok začína už pri cene 99 dolárov a kvôli krásam prírody, riekam, poliam, nádhernej scenérii touto trasou nepremáva obyčajný vozeň, ale špeciálne upravený s panoramatickými okrami, ktoré zaručujú dokonalý výhľad na okolie.

Najepickejšie cesty vlakom: Budete ich chcieť absolvovať všetky

Z Glasgow do Mallaig

Najznámejšia trasa Británie, ktorá vedie zo škótskeho Galasgowu až do prístavu Mallaig. Trasa prechádza cez škótsku divočinu aj krásne údolia a kopce.

FOTO: Mauretánsky železný vlak: Cestovanie len pre odvážnych

Perlou cesty ja Gleniadnanský viadukt, ktorý sa stal známy hlavne vďaka filmu o Harrym Potterovi, v ktorom predstavuje kus trate študentského expresu do čarodejníckej školy v Rokforte.

Najepickejšie cesty vlakom: Budete ich chcieť absolvovať všetky

Z Kandy do Ella

Srí Lanka je po teroristických útokoch mierne zdecimovaná, ale oživiť cestovný ruch tu môžu práve ich vlakové trasy. Tá z Kandy to Ella je jednoducho rozprávková. Dobre, nedá sa povedať, že by tu boli vlaky v top stave a aj tie slovenské sú oproti nim luxusné, ale tie zážitky.

Nehoda na trati? Tieto miesta sú vo vlaku najbezpečnejšie

Križovať krajinu na železnici cez lány čajovníkov, cez kaskády políčok, kde zberačky zbierajú čerstvé listy na čierny čaj. Toto je niečo, čo nenájdete nikde inde na svete a cestu za dve eurá sa oplatí absolvovať niekoľkokrát.

Najepickejšie cesty vlakom: Budete ich chcieť absolvovať všetky

Z Flåm do Myrdal

Nórsko sa oplatí križovať po svojich ako turista alebo práve vlakom. A ideálne je tieto dve cesty skombinovať. Z Flåm do Myrdal je to niečo pod dve hodiny vlakom a napriek tomu je táto cesta označovaná ako najkrajšia na svete. Rozhodne sa ju neoplatí prespať. Nórske hory, priesmyky, jazerá, rieky, dedinky, to všetko je v ponuke tejto vyhliadkovej jazdy.

Autor: Marcos
Foto: Shutterstock

DISKUSIA
3.8. 2019 11:00
Diskusia