Škótska firma Primal Adventure sa zaoberá organizovaním rôznych športových podujatí. Najnovšie si jej predstavitelia vymysleli projekt, ktorý označili za najdrahší ultramaratón v dejinách. Volá sa Highland Kings, bude trvať štyri dni a účastníci prebehnú 193 kilometrov po západnom pobreží Škótska. Samozrejme za predpokladu, že zaplatia 18-tisíc eur. Počet bežcov je limitovaný na 40 a každý z nich bude mať k dispozícii sluhu, vírivky a jedlá, o ktoré sa postarajú šéfkuchári z michelinských reštaurácií.

„Práve luxusný element odlišuje naše preteky od ostatných,“ uviedla hlavná organizátorka podujatia Rebecca Silvová. „Sú zamerané na profesionálov, ktorí síce chcú zažiť dobrodružstvo, ale po ňom si chcú patrične oddýchnuť.“ Jej slová potvrdzuje aj heslo pretekov: „Bež ako bojovník, zotav sa ako kráľ.“

Po štvordňovom ultramaratóne strávia bežci noc v luxusnom kempe, kde sa zúčastnia večere s legendárnym dobrodruhom sirom Ranulphom Fiennesom.

Sponzori pretekov dajú účastníkom k dispozícii luxusnú výbavu, aby zvládli beh ľahšie. Ak si ale niekto môže dovoliť dať 18-tisíc eur za vstupenku, zrejme už sám špičkové vybavenie aj vlastní.

Z technického hľadiska je najdrahším pretekom na svete World Marathon Challenge, za účasť sa platí od 40-tisíc do 42-tisíc eur. Podujatie však zahŕňa sedem maratónov na siedmich kontinentoch a poplatok zahŕňa letenky v business triede aj ubytovanie. Highland Kings sa tak pokojne môže označovať za najdrahšie „jednopreteky“.

Ak nemáte hlboko do vrecka a disponujete dostatočnou psychickou a fyzickou kondíciou, môžete zamieriť na oficiálnu stránku pretekov a zapísať sa do poradovníka. Počet bežcov je totiž limitovaný a dopyt už dnes prevyšuje ponuku. Áno, ľudia sú očividne ochotní platiť obrovskú sumu za to, že pobežia na hranici svojich možností.