MENU
Menu
zdroj: Wikipedia/Nicolas Merky
a

Spektrum Najdrahší parazit na svete pochádza z Tibetu, stojí trikrát viac než zlato

Počuli ste už o žezlovke čínskej? Ide o parazitickú hubu, na ktorej je zvláštna jedna vec: dá sa vyvážiť zlatom. Lepšie povedané, trikrát takým množstvom zlata, než sama váži. Je to najdrahší parazit sveta a za kilo žezlovky dáte pokojne aj 100-tisíc eur.

Žezlovka čínska infikuje húsenice hrotokrídlovca chmeľového a je blízkou príbuznou iného zaujímavého parazita, ktorý dokáže robiť z mravcov zombie. Huba sa vyskytuje iba na Tibetskej náhornej plošine a jej korisťou sa stávajú húsenice mole skrývajúce sa hlboko pod zemou. Najzraniteľnejšie sú v lete, keď zvliekajú kožu a dá sa im ľahko preniknúť do tela.

Keď sa to parazitovi podarí, rastie vo svojom hostiteľovi a počas jesene a zimy ho zvnútra požiera. Potom, ako sa roztopí sneh, hostina skončí a žezlovka vyrastie z mŕtvej húsenice, pričom prerazí spod zeme až na slnečné svetlo. No a práve vtedy ju na vidieku zbierajú a za pomerne nízku sumu predávajú prvotným obchodníkom. Cena sa však pri ceste do civilizácie rýchlo zvýši a koncový klient zaplatí za žezlovku trikrát toľko, než by dal za rovnaké množstvo zlata.

Tibeťania volajú hubu Yartsa Gunbu, čo v preklade znamená „letná tráva, zimný červ“. To celkom pekne opisuje životný cyklus žezlovky. Najcennejšie kúsky obsahujú nielen „tyčinku“ so spórami, ktorá sa nachádza nad povrchom, ale aj telo mŕtvej húsenice. Vybrať zo zeme kus vcelku je však dosť náročné. Nielenže sa ponáša na iné rastliny z Tibetskej náhornej plošiny, ale zem je aj po roztopení snehu tvrdá.

Život na náhornej plošine je ťažký a miestne komunity oceňujú každý zdroj príjmov. Napríklad v odľahlom Bhutáne tvorí zber a predaj žezlovky značnú časť HDP tejto krajiny. V mnohých tibetských dedinách ide o jediný zdroj príjmov tamojších obyvateľov. A pritom predávajú hubu v prepočte len za niekoľko stoviek eur za kilogram.

Keď huby prejdú rukami viacerých sprostredkovateľov, zväčša končia v Hongkongu a rôznych čínskych veľkomestách, kde sa predávajú za šialené sumy. Medzi boháčmi je mimoriadne populárna, keďže tradičná čínska medicína jej pripisuje viaceré liečivé vlastnosti. Ešte v 80. rokoch 20. storočia si ju mohol dovoliť iba málokto, rastúca ekonomika však stvorila novú vrstvu boháčov, ktorí si žezlovku môžu dovoliť.

Yartsa Gunbu vďačí za svoju popularitu a cenu najmä príbehom o tom, že je vlastne všeliekom, ktorý okrem iného zlepšuje výdrž i sexuálne schopnosti. Keď v roku 1993 čínski atléti prekonali viaceré rekordy, ich tréner tvrdil, že za to môže aj žezlovka. O desaťročie neskôr zasa kolovali chýry, že huba chráni pred vírusom SARS. Nič z toho sa vedecky nepotvrdilo, ale cena huby rapídne vzrástla.

Odhaduje sa, že ročne sa predajú žezlovky v hodnote až desať miliárd eur. Rastúce ceny samozrejme podnecujú zber tejto huby, ale experti varujú, že práve to môže v konečnom dôsledku spôsobiť jej vyhynutie.