MENU
Menu

Spektrum Najdlhšie mólo na svete: Ľudia si na ňom musia brať taxíky

Mexické prístavné mesto Progreso sa môže hrdiť naozaj unikátnym svetovým rekordom. Je totiž domovom vôbec najdlhšieho móla na svete. Stavba, ktorá pripomína skôr most do nejakej neznámej krajiny, je dlhá neuveriteľných 6,5 kilometra.

Najdlhšie mólo na svete: Ľudia si na ňom musia brať taxíky
Východné pobrežie Yucatánskeho polostrova je mimoriadne plytké. Vápencový šelf sa zvažuje len veľmi pomaly a veľké lode s hlbokým ponorom musia kotviť celé kilometre od brehu. Práve preto má mólo v Progrese takú obrovskú dĺžku. Pasažieri z výletných lodí tak vystúpia uprostred mora a vezmú si bezplatný taxík, ktorý ich odvezie na pevninu.

FOTO: Najstaršie budovy, ktoré sa stále používajú

Mólo malo v čase dokončenia v roku 1941 dĺžku „len" 2100 metrov. Koncom 80-tych rokov ho však museli predĺžiť o viac než štyri kilometre, aby zväčšili priestor, v ktorom môžu kotviť lode.

VIDEO: Najväčšie faily pri demolácii budov: ľudia unikli smrti o vlások

Mólo bolo tiež vôbec prvou stavbou v dejinách, pri ktorej budovaní sa používala nehrdzavejúca oceľ s obsahom niklu. Aj vďaka tomu dodnes dobre odoláva pôsobeniu slanej morskej vody a za vyše 70 rokov služby si nevyžiadalo výraznejšie opravy.

Amsterdamská obranná línia: dokonalé opevnenie, ktoré letectvo urobilo zbytočným

Fotografie úchvatného diela človeka, ktorým mólo v Progrese bezpochyby je, nájdete v našej galérii.

DISKUSIA
27.1. 2018 9:00
Diskusia