MENU
Menu

Spektrum Nájdete ich vo všetkých kultúrach: Bizarné monštrá, ktoré bažia po krvi

Upíri patria medzi najznámejšie mytologické príšery na svete a vo svojej kultúre ich majú takmer všetky národy sveta. Sú to šelmy, ktoré bažia po ľudskej krvi, čím vyvolávajú strach, obdiv a zároveň fascináciu. V legendách však existujú aj oveľa rozmanitejšie tvory, ktoré sa živia najvzácnejšou tekutinou.

Nájdete ich vo všetkých kultúrach: Bizarné monštrá, ktoré bažia po krvi
Impundulu (Foto: Amadoodles)
Impundulu, alebo „hromový vták", je krvilačný vták typický pre juhoafrické kmene. Miestni obyvatelia veria, že hromy a blesky vytvára práve impundulu, keď pomocou krídel a pazúrov premieňa svoj hnev. Miestne legendy ho spájajú so šamanskými a čarodejníckymi praktikami. Keďže Impundulu nedokáže ukojiť svoj veľký smäd po krvi, neváha využiť akékoľvek prostriedky na jej získanie.

Upríi nie sú len legendou, ich vlastnosti má mnoho ľudí

Vďaka mágii sa dokáže premeniť na šarmantného mladého muža, do ktorého sa zahľadí každá žena, no kým odhalí jeho skutočnú, démonickú identitu, už je zväčša neskoro. Podľa legendy je zdrojom jeho magickej moci podkožný tuk, ktorý vták rozpáli do červena a posiela na Zem vo forme bleskov. Keď blesk zasiahne zem, v priehlbine vznikne hniezdo plné vajíčok s novými potomkami. Hoci mu pripisujú obrovskú moc a nesmrteľnosť, možno ho pokoriť vďaka jedinému živlu - ohňu.

Nájdete ich vo všetkých kultúrach: Bizarné monštrá, ktoré bažia po krvi
Mandurugo (Foto: Cryptid Wiki)
Na Filipínach zas veria v Mandurugo. Táto bytosť je cez deň krásna žena, ale v noci jej narastie odporný dlhý hadí jazyk, ktorým pije spiacim obetiam krv. Sadne si k spiacemu mužovi a pomocou ostrého, ostnatého a dutého jazyka mu prepichne krk a saje krv.

Upríska kríza v Malawi: Rozvášnené davy zab ili už 9 "vampírov"

Nie je nič nezvyčajné, že filipínski muži spia s nožom v ruke, lebo podozrievajú svoju nevestu, že je mandurugo. Dokonca sa stalo, že keď v noci pocítili na krku nevestin jazyk, zaborili jej nôž do srdca. Namiesto erotickej predohry tak došlo k vražde.

Nájdete ich vo všetkých kultúrach: Bizarné monštrá, ktoré bažia po krvi
Yara-ma-yha-who (Foto: Cryptid Wiki)
Yara-ma-yha-who je zvláštny upír, ktorý loví najmä cez deň. Tí, ktorí ho chcú vidieť, a stretnutie s ním prežiť, by si mali dávať pozor a nezdržiavať sa pod figovníkom v Austrálii. Yara-ma-yha-who je meter vysoký vysoký tvor, ktorý číha práve v jeho korunách.

Legendárni sibírski upíri: Prečo sa ich ľudia stále boja?

Ak pod figovníkom zaspíte alebo sa pod ním čo i len na chvíľu zastavíte, skočí na vás a vysaje vám všetku krv. Krátko predtým, ako zomriete, vás zožerie a potom vyvracia, aby ste sa tiež zmenili na netvora.

Nájdete ich vo všetkých kultúrach: Bizarné monštrá, ktoré bažia po krvi
Soucouyant (Foto: Horrorpedia)
Soucouyant je vampír, ktorý je typický pre karibskú oblasť, hlavne pre Trinidad, Guadeloupe a Dominikánsku republiku. V tomto prípade ide o starú ženu, ktorá si strhne kožu a premení sa na ohnivú guľu. Takto dokáže v noci preniknúť do ktoréhokoľvek domu cez kľúčovú dierku alebo akúkoľvek trhlinu. Každého, koho nájde vo vnútri, zbaví krvi. Keď sa napije, vráti sa späť k svojej koži a obnoví svoju ľudskú podobu. Preto, keď miestni obyvatelia nájdu na zemi kôpku pokožky, musia ju posypať soľou. Soucouyant po premene na človeka bude svrbieť celé telo, a tak ju odhalia.

Nájdete ich vo všetkých kultúrach: Bizarné monštrá, ktoré bažia po krvi
Penanggalan (Foto: GCT Studios)
Penanggalan je upír z juhovýchodnej Ázie, ktorý sa prevteľuje do krásnej mladej ženy. Jeho najobľúbenejšou korisťou sú tehotné ženy a novorodenci. Penanggalan v noci vylezie z tela ženy tak, že jej oddelí hlavu od tela. Následne pristane na streche domu, v ktorom sa má narodiť dieťa, a dlhým neviditeľným jazykom vysaje krv rodiacej ženy a následne i novorodencovi. Po pôrode sa penanggalan vráti domov, ale musí namočiť svoje napuchnuté vnútornosti v octe, aby sa zmestil do pôvodného tela. Ak chcete ochrániť rodiacu matku, musíte na podlahu rozložiť tŕnité listy, aby si netvor dopichal jazyk. Keď ho chcete zabiť, musíte nájsť telo, z ktorého vyšiel a cez krk do neho nasypať rozbité sklo. Pri pokuse o návrat si penanggalan roztrhá vnútornosti.

DISKUSIA
5.12. 2017 8:00
Diskusia