MENU
Menu

Spektrum Najčistejšia dedina v Ázii: Nenájdete tu žiadne odpadky

Množstvo odpadkov v uliciach špatí aj slovenské mestá, a tak si asi viete predstaviť, o aký obrovský problém ide v Indii. Napríklad Nai Dillí je doslova zavalené smeťami. Dedinka Mawlynnong na hraniciach s Bangladéšom sa však môže popýšiť tým, že vytŕča z rady nielen v rámci Indie, ale celého svetadielu. Je totiž najčistejšou dedinou v Ázii.

Najčistejšia dedina v Ázii: Nenájdete tu žiadne odpadky
Média si Mawlynnong po prvýkrát všimli v roku 2003. Istý novinár sa vtedy dopočul o mieste, kde sa každý od starých ľudí až po malé deti stará o úplnú čistotu ulíc. Rozhodol sa, že chce dedinu vidieť na vlastné oči. Rozhodne neostal sklamaný, napísal článok a na miesto, kde má domov len 500 ľudí, začali cestovať muži a ženy z celého sveta.

Čo sa stane, ak štyri roky nebudete vyhadzovať odpad?

Mawlynnong je naozaj unikátnou dedinou. Jej čistota a upravenosť nie je len marketingovým ťahom, pretože aj najstarší obyvatelia si spomínajú, že na poriadok sa v tu dbalo odjakživa. Posadnutosť čistotou tu totiž vypukla pred približne 130 rokmi, keď v oblasti vyčíňala epidémia cholery.

Muž, ktorý oživil dažďový prales

Aká čistá vlastne dedina je? Nuž, skúste si predstaviť, že každý deň pred odchodom do školy tu deti chytia do rúk metly a pozametajú z ulíc hlinu a opadané lístie. Majú tiež zodpovednosť za vynášanie smetných košov a separovanie odpadu. Biologický odpad putuje do kompostu, väčšina plastov sa recykluje a zvyšné smeti putujú do spaľovne. Odpadky na zem hádžu zásadne len turisti, a aj to iba občas.

Mosty pre zveiratá, ktoré zachraňujú tisíce životov

Mawlynnong je jednou z mála indických dedín, v ktorých má každá domácnosť vlastnú toaletu. Vyprázdňovanie na verejných miestach tu tým pádom nehrozí. Okrem toho sa tu vo veľkej miere využíva solárna energia a dobrovoľníci sa dokonca starajú o obecné kvety a stromy.

Myslíte si, že by podobný koncept „čistej dediny" fungoval aj na Slovensku?

Autor: Liam
Foto: FB/Kishan Patel

DISKUSIA
2.9. 2017 11:00
Diskusia