V druhej polovici decembra zasiahla Severnú Ameriku extrémna snehová búrka, ktorú sprevádzali husté sneženie, ničivý vietor a teploty, ktoré klesali pod -40 stupňov Celzia. V takýchto podmienkach sa nedostatočne vystrojenému človeku už po pár minútach začínajú tvoriť omrzliny, a pritom ani zďaleka nejde o najnižšie teploty, aké sa na Zemi vyskytujú. Satelity NASA nedávno počas jasnej noci monitorovali horské pásmo na východe Antarktickej plošiny. Zistili, že teplota povrchu tu klesla na -93,2 stupňa Celzia.

Všeobecne uznávaným rekordom v oblasti minimálnej teploty vzduchu je však dosiaľ ten, ktorý namerali na sovietskej výskumnej stanici Vostok 21. júla 1983. Teplota vzduchu tu vtedy klesla na -89,2 stupňa Celzia. V prípade teploty nameranej satelitmi NASA išlo o povrchovú teplotu, nie teplotu vzduchu.

Ak by bol nechránený človek vystavený takejto nízkej teplote, do dvoch minút by mal omrzliny, ktoré by vážne ohrozili jeho zdroavie.

Východná časť Antarktickej plošiny má už od roku 2013 povesť najchladnejšieho miesta na Zemi. Satelity NASA ju monitorovali niekoľko rokov a zistili, že teplota tu naďalej síce pomaly, ale konštantne klesá.