MENU
Menu

Spektrum Nacistické budovy, ktoré stále stoja

V nacistickom Nemecku vzniklo pod vedením Adolfa Hitlera množstvo nových stavieb, z ktorých mnohé prežívajú dodnes. Nasledujúcich päť patrí k najznámejším.

Nacistické budovy, ktoré stále stoja
Dom umenia, Mníchov
Mníchovský Dom umenia bol svätyňou Hitlerových estetických ideálov. Navrhol ho Paul Ludwig Troost a odborníci ho považujú za vôbec prvý monumentálnu stavbu nacistickej architektúry. Postaviť ho stihli v rokoch 1933 až 1937 a o dva roky neskôr sa v ňom konala obrovská výstava, ktorá mapovala dvetisíc rokov nemeckej kultúry. Dnes je v ňom nielen múzeum umenia, ale aj nočný klub P1, kde sa schádza mníchovská smotánka.

Umelecké diela, ktoré takmer padli za obeť nacistom

Nacistické budovy, ktoré stále stoja
Ministerstvo letectva, Berlín
Po dokončení v roku 1936 sa Detlev-Rohwedderov dom nielen sídlom ministerstva letectva, ale aj najväčšou kancelárskou budovou na svete. Navrhol ho Ernst Sagebiel a má sedem poschodí, ktoré majú dohromady plochu 112-tisíc metrov štvorcových. Nájdete tu 2800 miestností a sedem kilometrov chodieb a napriek obrovským rozmerom trvala jeho stavba len 18 mesiacov. Dnes je sídlom ministerstva financií.

Nacistické budovy, ktoré stále stoja
Ponorková základňa Keroman, Lorient

V roku 1940 potreboval admirál Karl Dönitz na francúzskom pobreží námornú základňu, z ktorej by bolo možné riadiť operácie v Atlantickom oceáne. Základňu Keroman síce dokončili až v roku 1942, ihneď sa však stala štartovacím bodom pre nemecké ponorky, ktoré hravo likvidovali spojenecké nákladné lode.

Desivé experimenty nacistov: toto robili s väzňami

Nemci ju udržali až do mája 1945. Budovy odolávali aj mohutnému bombardovaniu, a tak sa Spojenci radšej rozhodli zrovnať so zemou mesto Lorient, z ktorého vojaci Wehrmachtu brali zásoby. Po kapitulácii Nemecka sa Keroman premenoval na Základňu generála Stosskopfa, ktorá francúzskemu námorníctvu slúžila do roku 1997. Dnes je už len atrakciou pre turistov.

Nacistické budovy, ktoré stále stoja
NS Ordensburg
Keď sa nacisti dostali k moci, ich megalomanský vodca chcel zabezpečiť, aby vzdelávací systém zabezpečil strane NSDAP plynulý prísun verných, ideológiou naočkovaných členov. Tak vznikol komplex troch budov s názvom NS Ordensburg, ktorého úlohou bola výchova budúcich vrcholných predstaviteľov národno-socialistickej strany.

Do školy sa mohli dostať len ľudia s čistou krvou vo veku od 25 do 30 rokov, ktorí boli mentálne i fyzicky v poriadku a zároveň predtým patrili do SS, Hitlerjugend či samotnej NSDAP. Budovy sa nachádzali v mestách Sonthofen, Eifel a Krossinsee a v každej sa nachádzalo najmodernejšie vybavenie vrátane kina či telocvične.

Po vojne sa dostali do rúk nemeckej, belgickej a poľskej armády, pričom aktívne využívajú tú svoju už len Poliaci. Zvyšné dve sa stali turistickými atrakciami.

Nacistické budovy, ktoré stále stoja
Orlie hniezdo, Berchtesgaden
Zrejme najznámejšou stavbou z čias nacistického Nemecka je Hitlerovo Orlie hniezdo. Leží v bavorských Alpách pod vrcholom hory Kehlsteinhaus a slúžilo ako vodcovo honosné sídlo, ktoré dostal na 50-te narodeniny. Vzišlo z hlavy Martina Bormanna a celé ho platila NSDAP.

K Orliemu hniezdu vedie okrem cesty aj výťah, ktorý budovu spája s parkoviskom o 124 metrov nižšie. Dnes by jej stavba stála asi 150 miliónov eur. Dobyť sa ho podarilo 4. mája 1945 a dnes je jednou z najnavštevovanejších atrakcií v Bavorsku.

DISKUSIA
10.12. 2016 6:30
Diskusia