MENU
Menu

Spektrum Myší mor: Keď hlodavce hrýzli deti v kolískach

Množiace sa potkany a myši predstavujú celosvetový problém a Austrália v tomto smere nie je výnimkou. Najmä v regiónoch, kde sa darí poľnohospodárstvu, predstavujú hlodavce vážnu hrozbu. Ničia úrodu, vyskytujú sa v domácnostiach a prenášajú choroby. Aj dnes sú premnožené, situácia je však oproti minulosti oveľa miernejšia. Pozrite sa, ako vyzeral takzvaný myší mor.

Myší mor: Keď hlodavce hrýzli deti v kolískach


V Sydney žije oveľa menej potkanov než v poľnohospodárskych oblastiach, a predsa sa ich populácia v tomto veľkomeste odhaduje na 500 miliónov až jednu miliardu. To je 100 potkanov na jedného človeka, ak berieme do úvahy dolnú hranicu odhadu. Skúste si predstaviť, ako asi musel v roku 1917 vyzerať myší mor. Vtedy hlodavce doslova zaplavili niektoré oblasti Queenslandu a Victorie.

Veci, ktoré dokážu len potkany: V mnohom sú lepšie ako ľudia

Zničili úrodu pšenice, ohlodávali obuv, koberce, závesy, plachty i knihy. Dokonca hrýzli deti v kolískach, prerušovali telefónne a telegrafné káble, likvidovali poštové zásielky čakajúce na odoslanie. Takmer vždy, keď človek otvoril zásuvku, vyrojili sa z nej hlodavce. A dostali sa aj do zoologickej záhrady kde plašili levy a slony kvôli nim trúbili na celé okolie.

„Krysí králi" - nevysvetliteľný fenomén vo zvieracej ríši

V novinách sa vtedy okrem iného písalo: „Starý poriadok je preč. Myši dnes majú raj nielen vtedy, keď mačky nie sú doma, na ich prítomnosť vôbec neberú ohľad. Hrajú sa s nimi, hryzú im uši aj chvosty. Nešťastné mačky sa hlodavcov boja, skrývajú sa v korunách stromov a radšej jedia trávu než myši."

V inom článku sa písalo: „Pšenica v sile vo Woomelangu rýchlo mizne. Miestni farmári zasa nemôžu kone nakŕmiť senom, myši vyžrali všetky takmer všetky zásoby. Ľudia pália stohy sena aj s hlodavcami a kupujú krmivo z miest, kam tento mor nedorazil."

Protiopatrenia fungovali len čiastočne. Ľudia denne masakrovali desiatky tisíc hlodavcov. Najväčší masaker sa odohral počas jednej noci v mestečku Lascelles v štáte Victoria, kde v priebehu pár hodín zabili 200-tisíc myší. Iný zdokumentovaný prípad hovorí o dvoch odvážnych ženách, ktoré odhalili hniezdo hlodavcov pod podlahou skladu obilia. Počas dvoch hodín zlikvidovali matka s dcérou 1100 myší, ďalšie tisíce však unikli. Prvé zmienky o myšom more pochádzajú z februára 1917. Zamorenie dosiahlo vrchol v apríli až auguste. Kým sa premnoženie podarilo odstrániť, ľudia zabili 1500 ton hlodavcov: asi sto miliónov jedincov.

VIDEO: Totálna bolesť! Jeden muž, 150 pascí na myši

Hoci mor z roku 1917 bol výraznejší, oveľa väčší ekonomický dopad mala podobná katastrofa v roku 1993. Vtedy hlodavce spôsobili škody v hodnote 64 až 96 miliónov austrálskych dolárov. Zničili tisíce hektárov obilnín a z hydinových fariem si urobili „supermarkety". Vo videu pod článkom zistíte, aká zúfalá situácia vtedy v Austrálii vládla.

Hlavnou príčinou toho, prečo sa v Austrálii vyskytujú myšie mory, je zrejme fakt, že hlodavce sa na kontinente prirodzene nevyskytovali. Prišli sem až v 18. storočí na lodiach európskych kolonistov. A keďže myši a potkany nemali prirodzených nepriateľov, rýchlo sa množili. Do kariet im hrala aj klíma a myšie mory sú závislé na počasí. K extrémnemu premnoženiu dochádza, keď v zime veľa prší. Sucho naopak populáciu hlodavcov redukuje. Vedci už dnes dokážu predpovedať, kedy by malo dôjsť k moru, a tak vedia varovať farmárov, aby podnikli preventívne opatrenia.

Autor: Noel
Foto: Public Domain

DISKUSIA
8.8. 2019 22:00
Diskusia