MENU
Menu

Spektrum Muž, ktorý bojoval na troch stranách: Počas druhej svetovej prešiel polovicu sveta

Bol Kórejčan: zajali ho Japonci a nútili bojovať proti Sovietom. Potom ho zajali Sovieti a nútili bojovať proti Nemcom. A aby toho nebolo málo, padol do nemeckého zajatia a musel brániť Normandiu pred spojeneckým vylodením, kým ho nezajali Američania. Jang Kjungžong bol jedným z mála vojakov v druhej svetovej, ktorý bojoval až za tri strany. Toto je jeho príbeh.

Muž, ktorý bojoval na troch stranách: Počas druhej svetovej prešiel polovicu sveta
O Jangovom živote predtým, než vstúpil do vojska, sa veľa nevie. Narodil sa na Kórejskom polostrove, no žil v Mandžusku, keď začali toto územie okupovať Japonci. Zverbovali ho už v roku 1938 keď mal len 18 rokov a na jar 1939 sa zúčastnil viacerých bitiek pri rieke Chalchyn v dnešnom Mongolsku. Po jednej z nich padol do sovietskeho zajatia a putoval do pracovného tábora. ZSSR však potrebovalo každého vojaka, a tak zajatci museli bojovať. V roku 1942 sa Jang na strane Červenej armády ocitol zoči-voči Nemcom.

Najlepší ostreľovač Wehrmachtu: Červenú armádu terorizoval mladík z Rakúska

V službách ZSSR ostal Jang asi rok a okrem iného sa zúčastnil aj tretej bitky pri Charkove. Počas nej sa opäť stal vojnovým zajatcom. Nemci boli spočiatku zmätení, nevedeli, prečo Kórejec bojoval za Sovietov, a tak ho pre istotu zaradili k zástupu stoviek jemu podobných zajatcov.

Tu by možno Jangov príbeh končil, no Nemci už tiež začali pociťovať nedostatok vojakov. A tak sa Kórejčan ocitol vo Wehrmachte, konkrétne v Ost-Bataillone 709. pechotnej divízie. Ost-Bataillony (v preklade „východné batalióny") boli menšie skupiny „dobrovoľníkov" z krajín strednej a východnej Európy, ktoré slúžili ako záloha skúsenejších jednotiek Wehrmachtu.

Geli Raubalová: Jediná žena, ktorú Hitler skutočne miloval

709. pechotná divízia bránila polostrov Cotentin pred potenciálnym vylodením Spojencov a Jang sem dorazil krátko pred Dňom D. Ešte 6. júna 1944 padol do rúk amerických vojakov z 506. výsadkového pluku.

Poručík Robert Brewer v ten deň podal hlásenie, že zajali „štyroch Aziatov v nemeckých uniformách". Bola to síce pravda, no muži z 506. ich chybne považovali za Japoncov. Traja pritom pochádzali z Turkestanu a štvrtým bol práve Kórejčan Jang. Navzájom si však nerozumeli, Jang nevedel ani po nemecky, ani po anglicky. Dostal teda status vojnového zajatca a putoval do tábora v Británii, kde už ostal až do konca vojny.

Chyby, ktoré Hitlera pripravili o víťazstvo v druhej svetovej vojne

V roku 1947 si však nezvolil návrat do vlasti. Keď sa dostal na slobodu, vydal sa do USA a stal sa americkým občanom. O jeho živote sa už prakticky nič nevie. Zomrel v Illinois v roku 1992.

DISKUSIA
19.9. 2019 22:00
Diskusia