MENU
Menu

Spektrum Mosadzný býk: Najhorší spôsob mučenia, aký človek vymyslel?

Vo vymýšľaní čo najbolestivejších a najdômyselnejších spôsobov mučenia sú ľudia majstrami. Mosadznému býkovi sa však v bizarnosti zrejme nič nevyrovná. Legendy o ňom kolujú dodnes, avšak iba šeptom.

Mosadzný býk: Najhorší spôsob mučenia, aký človek vymyslel?
Okolo roku 560 pred Kristom vládol gréckej kolónii Akragas na území Sicílie (dnešné mesto Agrigento) krutý tyran menom Falaris. Bohatému a dobre udržiavanému mestu riadil železnou rukou.

Dievča v krabici - otrasný príbeh ženy, ktorá žila sedem rokov v rakve

Legenda hovorí, že jedného dňa vládcov dvorný sochár Perilaos ukázal svojmu pánovi nové dielo. Išlo o repliku býka z lesknúcej sa mosadze. Nešlo však len o obyčajnú sochu. Bola dutá a vybavená sústavou rúr a píšťal a dalo sa pod ňou zakúriť. V podstate tak išlo o dômyselné a melodické mučiace zariadenie.

Stačilo len rozkúriť, otvoriť býka a nasúkať do jeho útrob na smrť odsúdeného nešťastníka. Teplota vnútri rástla, mosadz sa rozpaľovala a dotyčný sa vnútri doslova upiekol zaživa. Jeho rev prenikal von cez rúry a píšťaly, vďaka čomu znel ako odfrkovanie a bučanie býka. Perilaos totiž predpokladal, že práve táto vlastnosť mučiaceho zariadenia poteší Falaria najviac.

Tresty pre odsúdencov, ktoré zaručene nepoznáte

Nevedno, či sa vo svojom predpoklade zmýlil, ale skôr je pravdepodobné, že tyran chcel jednoducho býka čo najskôr otestovať. Jeho prvou obeťou sa tak stal práve Perilaos. Treba podotknúť, že prvou z mnohých.

Mosadzný býk: Najhorší spôsob mučenia, aký človek vymyslel?
Nedá sa presne určiť, či je legenda o mosadznom býkovi pravdivá. Slávy rímsky básnik a filozof Cicero však toto mučiace zariadenie bral ako fakt a dôkaz Falariovej krutosti. Pravdou však je, že Cicero ako horlivý zástanca republiky mohol príbehy o tyranovi zo Sicílie prifarbiť, aby ho vykreslil ako zločinca.

Mučiace praktiky 21. storočia

Cicerov súčasník, historik Diodóros Sicílsky, v jednom zo svojich diel citoval sochára Perilaa. Ten mal povedať: „Ak budeš niekedy chcieť potrestať muža, ó Falaris, zavri ho do býka a založ pod ním oheň. Jeho bolestivý rev ti bude pripomínať zvuky zvieraťa, a to ťa poteší."

Je pravdepodobné, že mosadzný býk naozaj existoval. Ťažko povedať, ako často sa aj využíval, ale každopádne ide o jeden z najbrutálnejších spôsobov popravy, aký ľudia vymysleli.

DISKUSIA
24.3. 2018 9:00
Diskusia