Moderné hony na čarodejnice: Kde ich stále praktizujú?
12. 1. 2021, 6:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 22:55)

Zdroj: Shutterstock
Verili by ste, že aj v 21. storočí zúri vo svete hon na čarodejnice? Aj keď v Európe už tomuto šialenstvu nečelíme, v Ázii a v Afrike je lov na čarodejnice bežnou súčasťou života. Najtragickejšie je, že kvôli primitivizmu bezdôvodne zomierajú stovky nevinných ľudí.

Gambia
Na príkaz prezidenta Yahya Jammeha v marci 2009 vyrazila skupina vládnych lovcov čarodejníc medzi obyvateľov a zhromaždila približne tisíc podozrivých dedinčanov. Ľudí previezli do tajných vládnych stredísk, kde ich donútili vypiť halucinogénnu látku. Podľa Amnesty International sa u ľudí okamžite vyskytli ťažké hnačky a zvracanie. Hneď potom ich zbili a mučiacimi technikami nútili priznať sa k čarodejníckym praktikám. Celé ich utrpenie trvalo päť dní, dvaja ľudia zomreli. Nebolo to však prvýkrát, čo Jammeh povedal alebo urobil niečo kontroverzné. V roku 2007 tvrdil, že našiel bylinkový liek na HIV a dokonca nariadil popravu všetkých homosexuálov v krajine.
Saudská Arábia
Hoci Saudská Arábia patrí k najbohatším krajinám na planéte, jej obyvatelia stále žijú v strachu z čarodejníctva. V krajine môže ktokoľvek obviniť inú osobu z čarodejníctva a tú potom súdia za spáchanie tohto zločinu. Ak osobu uznajú za vinnú, dostane trest smrti. Počet prípadov vláda často tají. V roku 2009 obvinila organizácia Human Rights Watch vládu Saudskej Arábie z honu na čarodejnice tzv. náboženskou políciou.
Indonézia
Obyvatelia Indonézie trpeli 31 rokov pod vládou prezidenta Suharta. Utrpenie ľudu sa skončilo až v roku 1998, keď prezident rezignoval. Navonok bola jeho rezignácia pozitívnym krokom vpred, avšak jeho odchod z úradu spôsobil rozsiahle nepokoje, vážnu finančnú krízu a intenzívny hon na čarodejnice, ktorý spôsobil smrť asi 400 ľudí. Tieto „poľovačky“ pozostávali zo série brutálnych vrážd v mnohých častiach krajiny. Napríklad v septembri 2000 dav v Západnej Jáve zabil 70-ročnú ženu, ktorú obvinili z čarov, ktoré spôsobovali choroby miestnym obyvateľom. Ženu popravili, vypichli jej oči a odťali všetky končatiny.
Nepál
Silná viera v čarodejníctvo je bežná i v Nepále. Obeťami honov na čarodejnice sú predovšetkým ženy z nízkych kást, ktoré na verejnom priestranstve zhromaždia, ponižujú, bijú, mučia a často aj zavraždia. Následne obvinia z čarodejníctva aj rodiny obetí a neraz s nimi zaobchádzajú rovnakým spôsobom. V jednom prípade v roku 2010 dav zajal ženu, bil ju a mučil dva dni, nútili ju jesť ľudské výkaly, kým sa nepriznala k čarodejníctvu.
Keňa
Hony na čarodejnice nie sú cudzie ani obyvateľom Kene. V máji 2008 dav odchytil a upálil 11 ľudí obvinených z čarodejníctva v západnej oblasti Kisii. Išlo o osem žien a troch mužov vo veku od 80 do 96 rokov, ktorých odvliekli z ich domovov na ulicu a upálili. Dav potom podpálil domy obetí a všetok majetok, ktorý vlastnili. Tento lov začal potom, čo niekto našiel v miestnej škole knihu obsahujúcu zápisnicu z takzvaného „stretnutia čarodejníc“. V knihe bol zoznam ľudí, ktorých mali v blízkej budúcnosti začarovať.
Kamerun
Nie všetky lovy končia brutálnymi úmrtiami domnelých čarodejníkov. Keď dav v januári 2014 zahájil hon na čarodejnice v meste Buea v Kamerune, rozpútaná zúrivosť mala za následok našťastie iba škody na majetku. Obyvatelia mesta sa vzbúrili a zničili domy a vozidlá niekoľkých ľudí, ktorých označili za čarodejníkov. Výtržníci tvrdili, že obete boli členmi kultu zodpovedného za nedávne úmrtia v regióne. Pri inom incidente v 70. rokoch sa po celej krajine zase rozšíril strach z detského čarodejníctva, ktorý vyústil do lovu detí. Našťastie im neubližovali. Potom, čo ich dav prinútil „priznať“ sa k čarodejníctvu, prešli očistou a vrátili ich rodinám.
Tanzánia
Z každého uhla pohľadu vychádza z tohto zoznamu najhoršie Tanzánia. Za posledné roky v krajine prišlo o život okolo 20-tisíc ľudí podozrivých z praktizovania čarodejníctva. Pomerne časté je tu aj vraždenie homosexuálov. Množstvo vrážd v krajine spáchali na základe rozkazu miestnych guvernérov alebo vykonaním tzv. „mafiánskej spravodlivosti“, ktorá spočíva v tom, že vláda vydá súhlas so zabitím homosexuálne orientovaného človeka. Tanzánia preto patrí k jedným z najrizikovejších krajín sveta.