Mimozemšťania sú možno veľkí ako ľadové medvede - ak teda existujú…
19. 12. 2020, 18:51 (aktualizované: 15. 7. 2024, 20:35)
Mimozemšťania sa často zobrazujú ako maličké bytosti, ale "v skutočnosti" by mohli byť oveľa väčší a ťažší ako vo vedecko-fantastických filmoch.
Vedec Fergus Simpson odhadol minimálnu veľkosť potrebnú na to, aby sa inteligentný život udržal. Pomáhal si pritom zákonmi zachovania energie, ako ich poznáme na Zemi. Vyrátal, že ak inteligentní mimozemšťania vôbec existujú, mali by vážiť tristo kilogramov, čo je priemerná hmotnosť ľadového medveďa.
Simpson prišiel k tomuto záveru pomocou matematického vzorca, ktorý predpokladá, že mimozemšťania podliehajú tým istým zákonom zachovania energie ako zvieratá na Zemi. To znamená, že väčšie zvieratá potrebujú na prežitie viac zdrojov, takže sa nevyskytujú v takej miere ako napríklad početné mravce.
Kalkulácie tohto kozmológa sú založené na predstave, že pre inteligentný život je treba istá minimálna veľkosť, avšak neberú do úvahy gravitáciu planéty mimozemšťanov. Tú Simpson, samozrejme, nepozná.
Tvrdí, že tak ako na Zemi, aj vo vesmíre je zrejme viac menších zvierat ako tých väčších. Čím je ale podľa neho planéta alebo biosféra väčšia, tým je väčšia pravdepodobnosť vývoja inteligentných druhov.
Ak sú teda inteligentní mimozemšťania veľkí, potom ich možno veľa nebude, keďže by pravdepodobne žili v spoločnosti s menšou hustotou populácie, aby mali všetky potrebné zdroje.
Ak platí, že väčšie zvieratá zvyknú žiť dlhšie, tak potom by to aj mimozemšťanom potenciálne umožňovalo zhromažďovať vedomosti a rozvíjať technológiu potrebnú pre skontaktovanie sa s našou civilizáciou. Kozmológ Simpson pritom pripúšťa, že "vyššia inteligencia umožňuje vývoj technológií, ktoré vedia udržať aj väčšie populácie".
Iní výskumníci považujú Simpsonove kalkulácie sa zaujímavé, ale veľkosť tela považujú iba za jeden z indikátorov inteligencie. Navyše, nemáme k dispozície konkrétne údaje, s ktorými by sme mohli pracovať a používame Zem ako model na predpokladanie toho, ako by mal život inde vo vesmíre vyzerať - pritom mimozemšťania môžu byť úplne odlišní, píše britský denník Daily Mail s odvolaním sa na Setha Shostaka z kalifornského inštitútu SETI.