MENU
Menu

Spektrum Mikroorganizmy v službách terorizmu

Terorizmus s predponou BIO

Terorizmus sa stal od 11. septembra 2001 nočnou morou pre celý svet. Teroristi hľadajú stále ničivejšie smrtiace zbrane, ktorými by dokázali vyhladiť svojich najväčších nepriateľov – teda celý západný svet. Môže sa terorizmus preniesť aj do nami neviditeľného sveta - medzi vírusy a baktérie?

Mikroorganizmy v službách terorizmu

Tesne po 11. septembri dostal terorizmus iný rozmer, a začal sa svetom šíril doslova ako vírus. A práve vírusy a baktérie sa snažili teroristi dostať medzi bežných ľudí. Určite si mnohí z vás z povestného roku 2001 pamätáte, ako sa svetom začali šíriť obálky s bielym práškom.

V mnohých prípadoch to bol len neškodný prášok, ale niekoľko zásielok obsahovalo antrax, čiže slezinovú sneť. Tá je bakteriálnym ochorením, ktoré postihuje hlavne dobytok a iné kopytníky, no ľahko sa ňou nakazí aj človek. A práve preto sa so slezinnou sneťou začalo už počas 2. svetovej vojny experimentovať ako s biologickou zbraňou.

Antrax v listoch zabil v roku 2001 síce „len“ päť ľudí, ale visela tu reálna hrozba použitia antraxu v masovom meradle. Čo ak by sa teroristom podarilo dať antrax do vodovodných sietí vo veľkomestách, alebo do klimatických zariadení?

Výhodou antraxu je i jeho inkubačná doba - od niekoľkých hodín až do dvoch mesiacov. Spóry antraxu totiž dokážu prežívať v miestnostiach dlhú dobu, ak o nich niekto nevie, a  ich následné odstránenie je tiež veľmi náročné.

Teroristi experimentujú!
Ak sa začnú teroristi hrať na vedcov, môže to dopadnúť veľmi zle, nielen pre nich samotných, ale aj pre väčšinu ľudstva. Najväčšou hrozbou v podobe mikroorganizmov nemusia byť len známe smrteľné vírusy a baktérie, ale aj umelo vytvorené patogény. Dnes nie je problém zadovážiť si cez internet rôzne prístroje a zariadenia na malé laboratórium, a vedia to aj teroristi.

Pravdepodobnosť, že práve teroristi vyrobia umelý patogén, ktorý by bol odolný aj voči známym antibiotikám je síce veľmi malá, ale reálna. Veď minulý rok sa vraj v Alžírsku objavil pľúcny mor, ktorý vyvoláva baktéria yersinia pestis. Mor sa tu však neobjavil len tak z ničoho nič. Práve s morom tu totiž teroristi experimentovali, pretože sa pokúšali vyrobiť biologickú zbraň. To sa im však nepodarilo, a pri pokusoch zomrelo štyridsať členov al-Kájda. Ako sa však k pľúcnemu moru dostali?

Na otázku by mali odpovedať hlavne prísne zabezpečené laboratóriá, pretože niekedy ani rôzne bezpečnostné opatrenia nestačia na to, aby sa nebezpečné mikroorganizmy dostali z Pandorinej skrinky von. Peniazmi sa totiž dajú podplatiť aj vedeckí pracovníci. Práve antrax z roku 2001 je toho dôkazom, pretože sa zistilo, že to bol americký variant antraxu, ktorý bol izolovaný v roku 1981 z chorého dobytku. Potom sa poslal do amerických armádnych laboratórií na skúmanie. Ako zistil FBI, odtiaľ ho vyniesol práve v roku 2001 vedec Bruce Ivins!

Čo sa skrýva v Pandoriných skrinkách?
Ľuďom sa podarilo v roku 1980 úplne vykynožiť vírus pravých kiahní. Práve vtedy sa medzi vedcami viedla diskusia, či nejaké vzorky uchovať, alebo pravé kiahne zničiť navždy. Zvíťazila prvá možnosť, už aj kvôli tomu, aby sa mohla v budúcnosti ( ak by sa niekde pravé kiahne ukázali) vyrobiť vhodná vakcínu. Očkovacia látka proti pravým kiahňam samozrejme existuje, ale mohol by sa objaviť nový kmeň. Čo ak sa ho raz podarí vyrobiť práve z posledných vzoriek pravých kiahní v laboratóriách?

Hrozbou však nie je len útok biologickými zbraňami na ľudí, ale aj na zvieratá. Ako najlepšie ochromiť nepriateľa ak sa nedá k nemu priamo dostať? No predsa nakaziť zdroje potravy – dobytok, ošípané, kury, ovce atď. - chorobami ako krívačkou, slintačkou, či BSE.

Bioterorizmus je preto reálnou hrozbou pre celú našu planétu. V prospech obyčajných ľudí je však to, že teroristi ešte nemajú také vybavenie, aby dokázali izolovaný vírus alebo baktériu použiť v hromadnom meradle. Nie je to až také ľahké akoby sa na prvý pohľad zdalo. Ako dostať mikroorganizmy do veľkomiest tak, aby počas prepravy alebo pri rozptýlení nezahynuli ešte skôr ako zaútočia na ľudí? Teroristi túto otázku zatiaľ, našťastie pre nás, nevyriešili. Ale čo ak sa im to raz podarí?

DISKUSIA
7.5. 2010 7:30
Diskusia