MENU
Menu

Spektrum Miesto, kde uvidíte Napoleonov dom, je jedným z najodľahlejších na Zemi

Po bitke pri Waterloo museli Napoleona definitívne odsunúť. Ako sa ukázalo, ostrov Elba bol príliš blízko Francúzka, a tak ho Briti internovali na svojom zámorskom území. Rozhodnutie padlo na Svätú Helenu, malú bodku uprostred Atlantiku.

Miesto, kde uvidíte Napoleonov dom, je jedným z najodľahlejších na Zemi
Svätá Helena leží takmer dvetisíc kilometrov od pobrežia Afriky a najbližšou pevninou je ostrov Ascension približne 1300 kilometrov severozápadne. Najodľahlejší obývaný ostrov na Zemi Tristan da Cunha sa nachádza ešte o 2100 kilometrov južnejšie.

Svätú Helenu objavili v roku 1502 Portugalci, v 17. storočí sem však svoju posádku umiestnila Veľká Británia. Dlhé roky ostrov slúžil ako dôležitá stanica pre lode plaviace sa do Európy z Ázie i južnej Afriky. Jej význam výrazne poklesol v roku 1869, keď otvorili Suezský prieplav.

Letiská, na ktorých by ste chceli uviaznuť. Sú najlepšie na svete

Jednoznačne najznámejším obyvateľom Svätej Heleny bol Napoleon Bonaparte. Strávil tu takmer šesť rokov až do svojej smrti v roku 1821. Aj dnes je možné navštíviť jeho hrob.

Dnes je vulkanický ostrov Svätá Helena domovom asi štyroch tisícok ľudí. Väčšinu pobrežia tvoria rozoklané vysoké útesy a jediné vhodné miesto pre kotvenie lodí sa nachádza na severozápade ostrova v Jamesovom zálive. Ten je dobre chránený pred búrlivými vodami Atlantiku. Niet divu, že práve tu prví osadníci založili hlavné mesto ostrova: Jamestown.

FOTO: Mauretánsky železný vlak: Cestovanie len pre odvážnych

Jamestown je veľmi úzke mesto, ktoré leží v dlhom údolí. Jeho svahy sú strmé a zosuvy pôdy či padajúce kamene sú tu mimoriadne častým javom. Zrejme najznámejším miestom v meste je takzvaný Jacobov rebrík. Ide o schodisko s 699 stupňami, ktoré spája Jamestown s bývalou pevnosťou na kopci Ladder Hill. Navštíviť sa dá aj múzeum Svätej Heleny, pevnosť High Knoll a dve Napoleonove rezidencie: Longwood House a Briars. No a samozrejme aj hrob bývalého francúzskeho cisára.

V Longwood House strávil Napoleon väčšinu svojich dní na Svätej Helene a tu aj zomrel. Ide o pomerne rozľahlé obydlie a nájdete v ňom napodobeniny nábytku, ktorý vlastnil bývalý cisár. Väčšina pôvodných kusov sa už dnes nachádza inde a Longwood House je prakticky múzeom, ktorý financuje francúzska vláda.

FOTO: Najkrajšie miesta, ktoré môžete vidieť cez Google Earth

Svätá Helena je jedným z najodľahlejších ostrovov sveta. Nemá letisko a dá sa sem dostať len po mori. S civilizáciou spája ostrov loď RMS Saint Helena, ktorá vyráža z Kapského mesta, no občas koná cestu aj do britského prístavu Portland či španielskeho Tenerife.

Na ostrove je život síce tvrdý, ale pomalý. Nie sú tu žiadne supermarkety, len pár obchodov, ktoré zatvárajú o štvrtej popoludní. S výnimkou stredy, vtedy sú otvorené len doobeda, no a cez víkend samozrejme vôbec. A ani počas otváracích hodín nie je zaručené, že človek nakúpi. Pulty sú poloprázdne, zásoby sa zväčša vykúpia krátko potom, ako pri ostrove zakotví zásobovacia loď.

Na mobilnú sieť môžu ostrovania taktiež zabudnúť, internetové pripojenie je chabé a nespoľahlivé. Obyvatelia Svätej Heleny sa musia spoliehať aj na pomoc Britskej vlády, rybolovom a poľnohospodárstvom sa jednoducho neuživia. Problémom je aj pretrvávajúca nezamestnanosť. Turizmus tu tiež nejak neprekvitá, len málo turistov je ochotných stráviť šesť dní na lodi, aby videlo Napoleonov hrob. Fotografie z ostrova nájdete v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock

DISKUSIA
7.5. 2019 10:00
Diskusia