Panmundžom leží asi 55 kilometrov severne od Soulu a do dejín sa zapísal, keď tu Severná a Južná Kórea v roku 1953 podpísali prímerie. Krvavý konflikt, ktorý si vyžiadal milióny ľudských životov, sa skončil. A napäté susedstvo sa naopak začalo. Vyjednávačom sa nikdy nepodarilo dosiahnuť podpísanie mierovej zmluvy, a tak sú obe krajiny prakticky stále vo vojne. Aj dnes, o viac než 66 rokov neskôr, stráži demilitarizovanú zónu (DMZ) milión mužov.

Aj vám sa zdá, že je to na demilitarizovanú zónu akosi veľa? Nuž, ide skutočne o oxymoron. Pás so šírkou štyri kilometre je najvyzbrojenejším regiónom sveta. Guľometné hniezda, míny, ostnatý drôt a protitankové zátarasy: to všetko tu môže zvedavý turista vidieť. Musí si ale dávať pozor.

Kilometer východne od dnes opustenej dediny Panmundžom sa nachádza do kruhu vytýčené územie, takzvaná Spoločná bezpečnostná oblasť (Joint Security Area). Sú tu prítomní vojaci oboch krajín a uskutočňujú sa tu aj rokovania štátnikov. Väčšinu času na seba vojaci len navzájom hľadia cez hranicu. Nesmú ju prekročiť od incidentu z roku 1976, kedy sa dvaja americkí vojaci pokúsili zrezať strom na druhej strane hranice a Severokórejčania ich zabili sekerami.

Nebezpečné miesto samozrejme priťahuje veľké množstvo turistov. Do Panmundžomu prichádzajú ročne tisíce ľudí, aby videli poslednú hranicu z čias studenej vojny. Berú to jednoducho ako bizarnú atrakciu.

Už len cesta sem je zážitok. Zo Soulu do Panmundžomu vedie 12-prúdová diaľnica, takzvaná Cesta slobody. Nie, že by tu bola hustá premávka, diaľnica je široká preto, aby sa k hraniciam čo najrýchlejšie dalo poslať veľké množstvo tankov. Cestu chráni plot s ostnatým drôtom a každých pár stoviek metrov je strážna veža.

Asi najväčšou atrakciou Panmundžomu je jednoposchodová modrá budova, kde sa stretávajú štátnici. Konferenčný stôl so zeleným zamatovým obrusom sa nachádza presne na hranici. Kábel od mikrofónu je taktiež natiahnutý presne na hranici. Keď turisti vstúpia do budovy, vnútri sa nachádzajú štyria vojaci OSN, zatiaľ čo Severokórejčania hľadia dnu cez okná. Turisti vždy dostanú varovanie, aby so Severokórejčanmi nenadväzovali očný kontakt ani ich neprovokovali gestami. Aby mohli vstúpiť do budovy, musia tiež dodržiavať istý dress code. Džínsy, šortky či provokatívne oblečenie znamenajú stop.

K úmrtiu turistu došlo v DMZ naposledy v roku 2008. 53-ročná žena sa vtedy oddelila od skupiny, vstúpila do zakázanej zóny a zastrelili ju. Vtedy sprísnili bezpečnostné opatrenia, ale ani tie nevylučujú riziko podobného incidentu.