Oko Sahary
Sahara, to nie sú len haldy žltého piesku. Oko Sahary, známe aj ako Richatova štruktúra, leží neďaleko Quadane v západnej časti Mauretánie. Ide o zvláštny kráter s nejasným pôvodom. Geológovia sa domnievajú, že môže ísť o zemskú jazvu, starú najmenej 100 miliónov rokov, ktorá sa sformovala, keď sa Pangea roztrhla a kontinenty Afriky a Južnej Ameriky sa rozdelili.

Čokoládové vrchy

Názov je trochu zavádzajúci, ale čokoládové vrchy sú považované za ôsmy div sveta. Tie to kopce pútajú pozornosť vedcov aj turistov po celom svete a vyskytujú sa na Jáve v Indonézii. Aj v čase letnej sezóny, keď príroda dýcha zeleňou, sú tieto kopce sfarbené jesennou čokoládovou farbou. Historka hovorí, že ostali ako pozostatky obrov, ktorí tu v minulosti viedli kamenné vojny. Geológovia sú však pragmatickejší a tvrdia, že kopce na rovine vznikli v dôsledku tektonických zlomov, v ktorých sa na povrch vytlačil vápenec.

Večný plameň

Aj v New Yorku je možné nájsť neobvyklé prírodné krásy. Jednou z nich je Vodopád večného ohňa, ktorý sa nachádza v Chestnut Ridge Park v New Yorku. Unikátom je, že za vodnou stenou horí oheň. Traduje sa, že oheň zapálil ešte domorodý Američan pred stovkami rokov. Odvtedy samozrejme nedokázal horieť nepretržite a je potrebné ho z času načas zapáliť. Ide však o unikátne spojenie vody a unikajúceho plynu. Skutočne nádherné dielo.

Sedemfarebná zem

Maurícius je raj pre milovníkov krásnej prírody a luxusných pláži. Ak tu niekedy pristanete, určite sa vyberte za najväčším magnetom ostrova, ktorým je sedemfarebná zem. Ide o geologickú kuriozitu tvorenú rôznofarebným spektrom pôdy. Zobrazuje fialové, žlté, červené, hnedé, zelené, modré a indigové odtiene na rozsiahlom území v strede lesa. je to ako trip na LSD ale bez vedľajších účinkov a dojazdov. Dôvodom sú rôznofarebné rudy, ktoré sa dostali na povrch počas sopečných erupcií.

Mexický Bermudský trojuholník


Ide o zónu ticha v púšti Chihuahuan a patrí k najtajomnejším miestam na planéte. Keď ľudia vchádzajú do tejto zóny, rádio, mobily, vysielačky prestanú fungovať a kompasy sa zbláznia. Vybijú sa vám batérie v zariadeniach, ostanete bez signálu. Akoby ste vstúpili do iného sveta. Historky hovoria, že ide o miesto, kde vidieť často aj mimozemské objekty.