MENU
Menu

Spektrum Miesta, ktoré si príroda od ľudí vzala späť

Človek je najväčší dobyvateľ prírody. Neváha si raziť asfaltku naprieč horskými masívmi, alebo vyrúbať hektáre lesa, aby sa nemusel vzdať lyžovačky. Príroda, inak tolerantná k nášmu vyčíňaniu, si však niekedy povie, že isté územia si jednoducho vezme späť.

Miesta, ktoré si príroda od ľudí vzala späť
Grossinger's Catskill Resort Hotel(Foto: Abandonednyc.com)
Tento hotel je dôkazom, že ani slávne stavby nemajú istú budúcnosť. Bol stavbou, kam prišla Baby v Hriešnom tanci stráviť pár dní s rodinou. Nachádzal sa neďaleko New Yorku a v polovici 20. storočia bol vyhľadávanou oázou bohatých mestských obyvateľov a židovských usadlíkov. Patril k miestam, kde si chodili spríjemniť leto, alebo aspoň víkendy, keďže okolo hotela boli lesy, príroda a príjemné prostredie mimo mesta.

Najdesivejšie druhy hmyzu: Naháňajú hrôzu vzhľadom aj toxínmi

S príchodom lacných leteniek a možnosťou cestovať prakticky kamkoľvek sa tieto hotely začali poberať na smetisko dejín. Grossinger's bol jeden z tých najluxusnejších. S bazénmi, herňami a zábavnými ihriskami. Jeho slávu však pohltili dnes paprade, lesy, stromy, betón prerástli korene a v súčasnosti sem chodia akurát lovci duchov.

Miesta, ktoré si príroda od ľudí vzala späť
Houtouwan(Foto: Youtube.com)
Ani tá najkrajšia fasáda nikdy nebude krajšia ako prírodná zeleň. To si povedali obyvatelia rybárskej osady Houtouwan niekoľko desiatok kilometrov od rušného Šanghaja. V dedine dnes žije pár obyvateľov v absolútnej harmónii s prírodou.

VIDEO: Zranenia v prírode sú nebezpečné, tieto rastliny ich pomôžu zahojiť

Tá totiž ukazuje, že dokáže aj výtvory človeka krásne pohltiť do svojej náruče. V kultivovanej symbióze je táto dedina azda prvá na svete a láka davy turistov. Len preto, aby sa pokochali tým, ako si príroda pretvorila ľudské obydlia.

Miesta, ktoré si príroda od ľudí vzala späť
Pripjať(Foto: Shutterstock)
Po atómovej katastrofe v Černobyle sa zdalo, že život v priľahlom mestečku navždy skončil. Ale iba pre človeka. Dnes sú tu stromy bujné ako v pralese, žijú tu zvieratá, počuť neustály bzukot hmyzu a je tu skutočná biodiverzita.

Keď kamene ožívajú: Prírodné zázraky, ktorým ani neuveríte

Rádioaktivita ešte posilnila bujnenie prírody a tak je tu dnes naozaj husto. Chvíľami sa cítite ako niekde v Kostarike, len premýšľate, kde sa tu vzali tie zvyšky socialistickej výstavby.

Miesta, ktoré si príroda od ľudí vzala späť
Angkor Wat(Foto: Shutterstock)
Komplex v Kambodži, ktorý láka turistov z celého sveta. Stavby majú mať údajne posvätný charakter a preto je veľmi ťažké zasahovať do ich prirodzeného vývoja. Preto ak je vašou túžbou ich vidieť, mali by ste sa poponáhľať. Tento komplex, ako aj mnohé iné, stromy rok po roku pohlcujú. Možno je to ich božskou energiou, alebo jednoducho len tým, že príroda je večná a konkurovať jej nemôžu ani posvätné stavby.

Miesta, ktoré si príroda od ľudí vzala späť
Rossov ostrov(Foto: Shutterstock)
Je súčasťou súostrovia Andamany a dnes tú nájdete doslova kúzelný výklad vegetácie. História ostrova sa začala s érou britskej kolonizácie a využívali ho ako sídlo pre trestancov. Ostrov neskôr z rúk Britov prešiel pod japonskú vládu a neskôr ho získala India. Reálny život sa však na ňom nepodarilo obnoviť a preto je dnes turistickou atrakciou pre ľudí, ktorí chcú vidieť, ako príroda zahladzuje stopy po civilizácii.

DISKUSIA
8.3. 2018 13:00
Diskusia