MENU
Menu
Malhotrovci

Spektrum Manželia chcú zelenší svet, vysadili obrovský vlastný les

Začiatkom 90. rokov si indický pár kúpil 22 hektárov poľnohospodárskej pôdy. Nechcel ju však využívať na sadenie plodín, ale stromov. A tak sa zrodil les, ktorý je dnes domovom nielen ohrozených zvierat.

Anil a Pamela Malhotrovci sa stretli v americkom New Jersey ešte v 60-tych rokoch minulého storočia. Obaja zbožňovali prírodu a po návšteve Havajských ostrovov si doslova zamilovali husté lesy a bohatú faunu. Na istý čas sa tu usadili, v roku 1986 sa však kvôli pohrebu Anilovho otca museli vydať do Indie. Úroveň znečistenia a masívneho odlesňovania pôdy ich doslova šokovala.

Zdalo sa, že katastrofálny stav životného prostredia nikoho nezaujíma. Aj preto sa manželia rozhodli predať nehnuteľnosť na Havaji a vytvoriť prírodnú rezerváciu v Indii. Vhodný pozemok našli v provincii Karnataka na juhu Indie. Farmár im viac než 220-tisíc metrov štvorcových pôdy ochotne predal, nakoľko bola nevhodná na pestovanie poľnohospodárskych plodín. Pre Anila a Pamelu však išlo o vysnívané miesto.

Výdatné dažde síce bránili komerčnému využitiu pozemku, ale na druhej strane vytvárali ideálne podmienky pre dažďový prales. A presne o to páru išlo. Začal vysádzať stromy a netrvalo dlho, kým sa na predtým holú pôdu vrátila nielen vegetácia, ale aj zvieratá.

Problémom sa ukázali byť pesticídy, ktoré používali farmári na druhej strane rieky hraničiacej s pozemkom Malhotrovcov. Manželia sa preto rozhodli postupne skupovať aj ďalšiu pôdu. Dnes má ich rezervácia rozlohu 300 hektárov.

Za posledné štvrťstoročie dokázali neuveriteľné veci. Premenili kus zeme, ktorý nikto nechcel, na kráľovstvo biodiverzity. Ich pozemok je domov stoviek druhov stromov a rastlín, asi 300 stoviek druhov vtákov a niekoľkých desiatok ohrozených druhov zvierat, napríklad slona ázijského, tigra kráľovského či cibetky.

Plán, ktorý si stanovili začiatkom 90-tych rokov, sa Malhotrovcom podarilo naplniť už dávno. A čo plánujú do budúcnosti? Chcú presvedčiť veľké firmy a korporácie, aby za účelom ochrany prírody skupovali pozemky susediace s tým ich a umožnili tak džungli prirodzene rásť. Snáď sa im to podarí.