MENU
Menu

Spektrum Les na mieste, kde by ste ho nečakali: Je jediný v Grónsku

Grónsko si predstavujeme ako krajinu snehu a ľadu, kde bielej farbe kontrastuje najmä tmavomodré more. Na južnom cípe najväčšieho ostrova sveta by ste však našli niečo nečakané: úzke fjordy tu ukrývajú nádherný les.

Les na mieste, kde by ste ho nečakali: Je jediný v Grónsku
Údolie Qinngua má severojužnú orientáciu a dĺžku 15 kilometrov. Je sídlom jediného prirodzeného lesa v celom Grónsku. Stromy a ďalšie rastliny rastú vďaka ochrane, ktorú im poskytuje príroda. Údolie totiž obklopujú vyše dvetisíc metrov vysoké štíty, ktoré zastavujú mrazivé vetry vejúce z vnútrozemia.

FOTO: Aktivisti žijú na stromoch, bránia korporácii, aby vyklčovala les

More je od údolia vzdialené 50 kilometrov a zabezpečuje vlhkosť, čo vytvára ideálnu klímu najmä pre brezy plstnaté a vŕby hlošinové. Keďže v údolí absentujú silné vetry, stromy sa neohýbajú k zemi a rastú do výšky až sedem či osem metrov. Okrem nich rastie v Qinngue ďalších 300 druhov rastlín.

VIDEO z najväčšej jaskyne sveta, ktorá má dokonca vlastný les

Ešte pred približne tisíc rokmi bola klíma v Grónsku podstatne teplejšia a stromy rozšírenejšie. Vedci vyhĺbili do ľadovej pokrývky vyše dva kilometre hlbokú dieru, z ktorej odobrali vzorky. Ľad totiž slúži ako dokonalý archív toho, ako vyzerali podmienky na Zemi pred dávnymi dobami. Podarilo sa zistiť, že pred 500-tisíc rokmi žili v Grónsku pavúky, hmyz a motýle. Bol to doslova zelený raj.

Údolie Qinngua malo odjakživa príjemnejšiu klímu než zvyšok Grónska. Aj preto ho Vikingovia osídlili ako prvé a až potom zakladali sídla vo zvyšku ostrova.

FOTO: Puzzlewood: Les, ktorý inšpiroval Tolkiena

Do Grónska dorazili skúsení moreplavci koncom 10. storočia. Ostrov objavil Erik Červený a práve on mu dal pomenovanie „zelená zem", Grønland. Chcel sem tak nalákať ďalších osadníkov. On sám sa usadil v osade Brattahlíð, ktorú Vikingovia definitívne opustili o 500 rokov neskôr, keď sa klíma v Grónsku začala ochladzovať.

Treba povedať, že aj títo osadníci prispeli k devastácii ostrovného ekosystému. Masívne totiž vyrúbavali stromy na stavbu lodí a domov, čo prispelo k erózii pôdy a premene pasienkov na neúrodné skalnaté kusy zeme.

Dnes sa na Zemi nachádza málo území s menšou biodiverzitou než práve Grónsko. Oceán, ktorý ho obmýva, je síce bohatý na morské živočíchy, na pevnine ich však žije minimum: medveď biely, líška polárna či pižmoň severský. Plazy či obojživelníky tu nenájdete, a to ani v lese, ktorý je jediným na celom ostrove. Napriek tomu ide o zelenú oázu, ktorá v krajine snehu a ľadu pôsobí priam čarovne.

Autor: Noel
Foto: Public Domain

DISKUSIA
12.3. 2019 8:00
Diskusia