Lepidlá prvej pomoci: Ktoré sa na čo hodia?
8. 11. 2010, 18:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 18:18)

Zdroj: archiv
Zlomil sa vám držiak na chladničke? Odlepila sa vám menovka? Vtedy obvykle siahame po lepidle. Lenže v obchodoch sú ich desiatky Poradíme vám, ako sa v nich vyznať.
Aby ste sa v tej záplave lepidiel nestratili, budeme vychádzať z materiálu, ktorý potrebujete zlepiť:
Drevo
Problém: Uvoľnený prah dier, čelný diel zásuvky, prasknutý rám na obraze, vykývaná úchytka na skrini.
Riešenie: Pokiaľ drevo prasklo, spoľahnite sa na disperzné lepidlo na vodnej báze. Ale pri lepení dreva v povolenom spoji (čelný diel zásuvky, vykývaná úchytka) použite polyuretánové lepidlo.
Papier
Problém: Odlepená tapeta, uvoľnená väzba knihy...
Riešenie: Tuhé lepidlo v tyčinke, prípadne disperzné.
Sklo
Problém: Rozbitý pohár, ulomený roh zrkadla, popraskaná okenná tabuľa...
Riešenie: Sekundové lepidlo na sklo, vďaka ktorému opravený pohár alebo hrnček nepopraskajú v umývačke a nedôjde k pozeraniu v mieste spoja. Pokiaľ to nebudete dávať do umývačky, stačí priehľadné sekundové lepidlo, ale rozbité okno dočasne opravíte jednostrannou lepiacou páskou s textilnou štruktúrou.
Keramika
Problém: Taniere, kvetináče, odpadnutá obkladačka...
Riešenie: Gélové sekundové lepidlo; keramika je porézny materiál a bežné sekundové lepidlá nemusia „chytiť“ na prvý krát. A kedy použiť dvojzložkové epoxidové lepidlo? Pokiaľ vám spadol kvetináč a rozbil sa na niekoľko častí – budete ho lepiť na etapy, v tomto prípade by sa rýchloschnúce sekundové lepidlo veľmi neosvedčilo. Na obkladačku sa však hodí kontaktné lepidlo.
Plast
V zásade sa dá rozdeliť na tvrdý a mäkký. Ako to spoznať? Pomôžte si kvapkovou skúškou: na plast kvapnite vodu. Keď sa rozleje, jedná sa o tvrdší plast, pokiaľ vytvorí vypuklinu, máte mäkký plast.
Problém: Zlomený držiak na chladničke, nástavec u tyčového mixéru, časť fénu, hračky...
Riešenie: Na tvrdý plast sa hodí lepidlo sekundové alebo dvojzložkové epoxidové. Na malú plochu mäkkého plastu (odpadnuté svetlo na autíčku vášho potomka) použite sekundové s aktivátorom určeným na plasty, na väčšiu plochu je vhodnejšie dvojzložkové epoxidové, prípadne opravná hmota. Tú stačí roztlačiť v ruke, a keď celá zbelie, naneste ju na daný predmet. Na uvoľnený diel plávajúcej podlahy a podlahy vôbec skúste kontaktné (chlórprenové) lepidlo. Alebo montážne lepidlá, napríklad keď je potrebné pripevniť uvoľnenú podlahovou lištu na stenu.
Kov
Problém: Zlomená kľučka na dverách, detail kovového zábradlia, uvoľnená menovka na poštovej schránke...
Riešenie: Dvojzložkové lepidlo, ešte lepšie je dvojzložkové lepidlo výhradne na kov.
Guma
Problém: Odpadnutý alebo rozrezaný podpätok, popraskaná gumová hadica pračky, napájanie akvária...
Riešenie: Na opravu obuvi použite buď kontaktné, alebo sekundové lepidlo, v oboch prípadoch však špeciálne určené na topánky. Na hadicu sa hodí jednostranná vodeodolná páska s textilnou štruktúrou.
Koža
Problém: Uvoľnená podrážka obuvi, remienok na hodinkách, rozlepený opasok alebo ucho na kabelke.
Riešenie: Sekundové lepidlo, najlepšie gélové. Na odlepenú podrážku chemoprénové lepidlo.