Jednotvárnu zamrznutú krajinu pokrytú snehom a ľadom narúša v okruhu stoviek kilometrov len jediná vec: Lenin. Presnejšie povedané, jeho plastová busta, ktorú v Antarktíde zanechala Tretia sovietska expedícia. Busta sa kedysi nachádzala na streche výskumnej stanice, budovu však pochoval sneh. Lenin je tak dnes jediným, čo zo stanice ostalo.

Lenin na Južnom póle: Naozaj tu stále stojí
Foto: Gooogle Maps
Tretia sovietska expedícia dorazila na odľahlé miesto 14. decembra 1958. Išlo o takzvaný Južný pól nedostupnosti, teda bod, ktorý je v Antarktíde najviac vzdialený od všetkých morských brehov. Dostať sa sem je oveľa náročnejšie než na geografický Južný pól a práve to bolo cieľom Tretej sovietskej antarktickej expedície.

Bez zubov a slepého čreva: Takto vyzerá život v Antarktíde

Expedíciu zorganizovali v rámci Medzinárodného geofyzikálneho roku. Išlo o obdobie od polovice roku 1957 do konca roku 1958, počas ktorého sa kládol dôraz na vedeckú spoluprácu medzi Východom a Západom. V skutočnosti však išlo len o ďalšie pole, na ktorom mohli Američania a Sovieti súperiť. Zatiaľ čo USA postavili výskumnú stanicu na geografickom Južnom póle, Sovieti si povedali, že urobia to isté, akurát na Južnom póle nedostupnosti.

Krvavé vodopády v Antarktíde: čo spôsobuje tajomný úkaz?

Tesne pred koncom Medzinárodného geofyzikálneho roku sa 18 výskumníkov zo ZSSR vydalo na cestu. Pásové vozidlá naložili vybavením a prefabrikovanými budovami a netrvalo dlho, kým sa dostali k cieľu. Vztýčili tu výskumnú stanicu i malú ubytovňu pre štyroch ľudí, miestnosť s rádiom, dve 20-metrové antény a niekoľko meteorologických zariadení. No a na strechu stanice umiestnili plastovú bustu Lenina, ktorý sa pozeral smerom k Moskve.

Lenin na Južnom póle: Naozaj tu stále stojí
Foto: Wikimedia/Cookson69
V stanici sa nachádzalo jedlo a palivo na šesť mesiacov. Tím výskumníkov si však rýchlo uvedomil, že stanica je príliš ďaleko, aby ju bolo možné permanentne udržiavať. Po 12 dňoch pristálo neďaleko nej lietadlo, vzalo na palubu štyroch členov expedície a zvyšných evakuovali psími záprahmi.

Zázraky Antarktídy: čo ukrýva najdrsnejší kontinent?

Až v januári 1964 stanicu opäť navštívili ľudia. Tentokrát išlo o členov Deviatej sovietskej antarktickej expedície. O tri roky sem opäť dorazili Sovieti a potom ostala stanica na desaťročia úplne opustená. Až v roku 2007 ju navštívil britský expedičný tím, ktorý sa dostal na Južný pól nedostupnosti bez podpory, teda bez mechanizmov či záchranárov, ktorý by v prípade ohrozenia pôvodnej expedície mohol zakročiť. Stanicu našli presne v takom stave, v akom ju vidíte na fotke. Lenin je tu skutočne večne živý.