Vorvaň tuponosý sa môže pochváliť najväčším mozgom na Zemi, váži až osem kilogramov. Vorvaň ale váži až 40 ton, a tak je pomer hmotnosti jeho tela a mozgu asi 1:5100. Na mieste je teda otázka, ktorý živočích má najväčší mozog v pomere k telu.

Mravce z rodu Brachymyrmex.
Mravce z rodu Brachymyrmex.
Zdroj: Shutterstock

Vedci v roku 2009, že rekordérom je v tomto prípade mravec z rodu Brachymyrmex. Váži len 0,05 miligramu a jeho mozog má hmotnosť 0,006 miligramu, tvorí teda 12 percent celkovej hmotnosti jeho tela, pomer hmotností je v tomto prípade asi 1:8.

V živočíšnej ríši platí, že čím väčší tvor, tým väčší mozog. Veľkosť mozgu sa pritom odvíja od troch faktorov: kvality vývoja plodu v tele matky, zložitosti správania a samotnej veľkosti tela. Väčšie telo znamená väčšiu potrebu kontroly. Vrcholové predátory bývajú často veľké, pretože v rámci preľstenia koristi potrebujú zložitejšie vzorce správania. Väčší mozog je pre nich evolučnou výhodou.

Veľkosť mozgu ale neurčuje inteligenciu daného tvora. Mozog slona afrického má v priemere 4,6 kilogramu, čo je trikrát viac, než váži ľudský mozog. Nedá sa však povedať, že by bol slon inteligentnejší než človek. Väčšina hmotnosti jeho mozgu pripadá na časť zvanú mozoček, ktorá koordinuje svalovú aktivitu v ušiach a chobote.

Ani pomer hmotnosti tela k hmotnosti mozgu ale veľa nevypovedá o inteligencii zvieraťa. U človeka i potkana je tento pomer asi 1:40, no keby bol potkan rovnako veľký ako človek, nebol by aj rovnako inteligentný. Má totiž menšiu mozgovú kôru, ktorá je zodpovedná za najkomplexnejšie mentálne funkcie, ako aj menej neurónov. Aj preto treba pri podobných porovnaniach brať do úvahy nielen veľkosť mozgov, ale aj ich štruktúru. Ak ale niekedy dostanete otázku, ktorý živočích má najväčší mozog, budete už vedieť odpoveď.