Ampulex compressa je parazitická osa, ktorá si zo švábov robí v podstate otrokov. Do mozgu dokáže koristi vstreknúť jed, ktorý jej prakticky ovládne mozog. Šváb stratí kontrolu na svojím správaním a stane sa otrokom osy. Tá doňho nakladie vajíčka, a keď sa vyliahnu larvy, začnú sa kŕmiť vnútornosťami hostiteľa. Napokon ho, samozrejme, zabijú. Keď dospejú, vyletia z mŕtvoly podobne ako mimozemšťan z filmu Votrelec.

Samica smaragdovej osy má len zlomok veľkosti a váhy švába. Je však prefíkaná. Útočí zhora a chytí korisť za hlavou. Následne dvakrát bodne. Prvý útok smeruje do strednej časti tela medzi prvé dva páry nôh. Ten švába na chvíľu paralyzuje, takže osa môže bodnúť druhý raz, a to s mimoriadnou presnosťou. Do časti mozgu koristi, ktorá zodpovedá za únikový reflex, vstrekne neurotoxín. Šváb tak nedokáže ujsť ani potom, ako opäť dokáže hýbať nohami.

Spočiatku je malátny a potom sa začne správať zvláštne. Asi 30 minút sa čistí, trie o seba predné nohy a otiera si tykadlá. Osa medzitým krúži okolo neho a chystá sa klásť vajíčko. Vedci presne nevedia, prečo sa šváb tak obsesívne čistí, je však možné, že pripravuje pre zraniteľné osie vajíčka čo najsterilnejšie prostredie.

Kým korisť dokončí čistenie, jed úplne prevezme kontrolu nad jej vôľou. Nestráca motorické schopnosti, ale jednoducho ich nedokáže použiť. Zmyslami stále vníma rovnako, mozog však vnemy nedokáže spracovať. Nechá sa zaviesť k osiemu hniezdu tak, že ho osa chytí sa jedno z tykadiel a vedie ho podobne ako psa na vodítku (video pod článkom).

Keď je šváb pri hniezde, osa mu zlomí tykadlá a použije ich ako slamky, cez ktoré pije hemolyfmu obete. Doplní si tak energiu, ktorú stratila počas lovu. Výskumníci sa tiež domnievajú, že takýmto spôsobom znižuje množstvo jedu v tele koristi, aby nezomrela predtým, než larva vyrastie.

Osa potom nakladie vajíčko na nohu švába a doslova ho korisť zamuruje v hniezde, aby sa k nej nedostali predátori. O dva dni sa z vajíčka vyliahne larva. Najprv okúše nohu švába a saje hemolymfu, ktorá sa mu derie z rany von. Potom vyhryzie dieru do trupu a začne hodovať na orgánoch. Hostiteľ zomiera po veľmi, veľmi dlhej dobe. Následne sa larva zakuklí, a keď sa toto štádium o pár týždňov skončí, vylezie zo švába dospelá smaragdová osa.

Šváby majú len jednu možnosť, ako sa brániť. Kop zadnou nohou s malými ostňami, ktorý sa podarilo zachytiť vysokorýchlostnou kamerou, vie koristi zachrániť život až v 63 percentách útokov. Osu síce nezabije, ale tá si dobre rozmyslí, či bude pokračovať v napádaní. Nie všetky šváby však majú vyvinutý tento obranný reflex, a tak sú v prípade útoku odsúdení stať sa otrokmi.