MENU
Menu
Vojna o kýbeľ.

Spektrum Keď sa bojovalo o kýbeľ: Obyčajný predmet zabil stovky ľudí

Snáď neexistuje vec či myšlienka, o ktorú by ľudia nedokázali viesť vojnu. Viete, že v roku 1325 sa bojovalo kvôli kýbľu? Je to tak, tento predmet môžete dodnes vidieť vystavený v talianskej Modene.

Konflikt začal, keď sa skupina vojakov z talianskej Modeny vkradla do Bologne a ukradla dubové vedro, ktorým sa naberala voda zo studne na jednom z námestí v strede mesta. Samotné vedro nemalo žiadnu historickú či sentimentálnu hodnotu, krádež však urazila pýchu Bolognčanov, ktorí žiadali Modenčanov o vrátenie vedra. Tí odmietli, takže medzi mestskými štátmi bola vyhlásená vojna.

Bologna zhromaždila 30-tisíc pešiakov a dvetisíc jazdcov. Ako počas iných konfliktov, aj v tomto hrali hlavnú rolu najmä žoldnieri, ktorým sa na Apeninskom polostrove hovorilo „kondotiéri". Muži sa vydali smerom k dnešnému mestečku Zappolino. Z pokojného miesta sa malo čoskoro stať bojisko.

Modena zhromaždila len päťtisíc pešiakov a dvetisíc jazdcov. Velenie armády bolo navyše neskúsené a dovolilo Bolognčanom zaujať vyvýšené pozície na bojisku. Napriek presile v pomere šesť ku jednému a faktu, že ich nepriatelia takmer obkľúčili, sa však Modenčania bili statočne. A prekvapivo začali víťaziť.

Trvalo len pár hodín, kým bolognskí žoldnieri spanikárili a začali utekať s nepriateľmi v pätách. Obrovskú presilu nevyužili a navyše neboli schopní brániť ani hradby mesta. Modenčanom sa podarilo zlikvidovať niekoľko menších pevností v bezprostrednom okolí Bologne a navyše aj zničiť priepuste na rieke Reno, čím mesto odrezali od vody.

Aby Bolognčanov ponížili ešte viac, rozhodli sa mesto neobliehať. Miesto toho tesne za hradbami zorganizovali takzvané palio. Išlo o akési stredoveké atletické podujatie, ktoré sa s menšími obmenami koná dodnes. Modenčania palio zasvätili pamiatke „tých, ktorí boli vyslaní na výpravu a večnej hanbe Bologne". A akoby to nestačilo, vzali Modenčania vedro z jednej z ďalších studní.

V bitke pri Zappoline padlo asi dvetisíc mužov. Hoci jej príčina bola na prvý pohľad absolútne smiešna, išlo o vyvrcholenie dlhotrvajúceho konfliktu medzi guelfami a ghibellinmi, ktorí boli len dvomi stranami ešte väčšieho sporu medzi Vatikánom a Svätou ríšou rímskou. Ten sa týkal politického vplyvu v Európe.

Obe strany sa často dostávali do ozbrojených konfliktov najmä v mestských štátoch na severe Talianska. O spore ste už určite počuli. Stačí spomenúť jeho najslávnejšiu epizódu v podobe boja medzi Montaguovcami a Capuletovcami v hre Rómeo a Júlia. Rodiny si síce Shakespeare iba vymyslel, no podstata ich nevraživosti spočívala práve v príslušnosti ku guelfom, respektíve ghibellinom.

Po podpísaní mierovej zmluvy medzi mestami Modena vrátila niekoľko nehnuteľností, ktoré jej vojaci dobyli. Išlo o gesto dobrej vôle. A čo vedro? To nevrátili Modenčania dodnes. Nájdete ho v prízemí veže Torre della Ghirlandina, zatiaľ čo replika sa nachádza na modenskej radnici.