MENU
Menu

Spektrum Keď Benátky ovládali gangy: Bitky na mostoch boli legendárne v celej Európe

Keď si odmyslíte nervóznych turistov, sú dnes Benátky pomerne pokojným mestom. V stredoveku a začiatkom novoveku tu však vládla búrlivá atmosféra. Benátky boli rozdelené na viacero administratívnych okrskov, ktoré ovládali rôzne skupiny. No a tie sa navzájom príliš nemuseli.

Keď Benátky ovládali gangy: Bitky na mostoch boli legendárne v celej Európe
Ozbrojené nájazdy na územie nepriateľskej skupiny boli v Benátkach celkom bežné. Prebiehali väčšinou v noci, no z času na čas sa gangy navzájom dohodli, že zorganizujú súboj na niektorom z mostov. Povolenou výzbrojou boli päste a palice.

Slávne vedecké duely: Múdre hlavy zvádzali kruté súboje

Dve najväčšie zločinecké skupiny sa volali Castellaniovci a Nicolottiovci. Castellaniovci ovládali východnú časť mesta a zväčša išlo o prístavných robotníkov a remeselníkov. Nicolottiovci kraľovali západnej časti mesta a ich rady tvorili najmä rybári. Gangy si udržiavali moc celé storočia a ich ozbrojené strety na mostoch sa stali legendárnymi.

Odohrávali sa nielen počas rôznych slávností, ale aj každú nedeľu a v taliančine ich volali battagliole sui ponti. Mosty sa premenili na bojiská. Nemali žiadne zábradlia a cieľom bolo zhodiť protivníka do kanála. Šírka mosta v podstate eliminovala početnú prevahu niektorej zo skupín, keďže proti sebe mohlo stáť len pár mužov. Na bežnom bojisku by sa zo súboja behom chvíle stala neprehľadná mela, no na moste získaval až organizovaný nádych. To samozrejme neznamená, že by bol boj humánnejší. Dochádzalo k bolestivým a vážnym zraneniam, neraz aj k úmrtiam. Pobláznený dav občas neváhal hádzať do bojujúceho davu škridly zo striech. Smrť však nastávala zväčša buď utopením, alebo ušliapaním.

VIDEO: Posledný šermiarsky duel sa odohral nedávno, mal skaziť svadobnú noc

Začiatkom 17. storočia sa súboje na mostoch stávali civilizovanejšími. Zakázalo sa používanie palíc i akýchkoľvek iných zbraní a bitky sa zmenili len na pästné súboje. Benátčania sa stali známymi pästiarmi a do mesta prichádzali aj zápasníci z iných kútov Európy, aby si zmerali sily s Castellaniovcami a Nicolottiovcami. Výnimkou neboli ani súboje jeden na jedného, v podstate akýsi predchodcovia dnešných boxerských zápasov.

Bizarné duely minulosti: Jeden trval 19 rokov, ďalší sa odohral v balónoch

Posledný battagliole sui ponti sa odohral 29. septembra 1705. Začal ako zvyčajne, ale postupne sa zvrhol a stala sa z neho zmeť lietajúcich škridiel a bodajúcich dýk. Dav bol taký zaujatý bojom, že si ani nevšimol horiaci kostol San Girolamo. Hasiči boli príliš zaujatí bitkou a kým pribehli kňazi, ktorí nastolili poriadok, kostol zhorel na popol. Mestská rada teda rozhodla o zrušení súbojov. Benátčania si však našli spôsob, ako ukojiť svoj hlad po získavaní cti. Vznikli preteky vo veslovaní či forze d'Ercole, súťaž, ktorá spočívala v stavaní ľudskej veže. Skupina, ktorá postavila najvyššiu vežu, vyhrávala. Lenže aj počas týchto zdanlivo mierumilovných zápolení sa atmosféra dokázala tak vyostriť, že vyústila do rabovania a násilia v uliciach. Po obzvlášť zúrivých nepokojoch v roku 1810 tak boli súťaže zrušené.

Keď Benátky ovládali gangy: Bitky na mostoch boli legendárne v celej Európe
Ponte dei Pugni
Dnes už v Benátkach nie sú Castellaniovci ani Nicolottiovci. Mnohé mosty, na ktorých bojovali, však stále stoja. Jedna z nich dokonca nesie meno Ponte dei Pugni: Most pästí.

Autor: Noel
Foto: Public Domain, Shutterstock

DISKUSIA
5.10. 2019 11:00
Diskusia