MENU
Menu
Pistol with bullets and cartridge on the wooden surface, set

Spektrum Jedna z najodolnejších pištolí na svete

Pištoľ Makarova (PM) je štandardnou sovietskou samonabíjacou pištoľou používanou hlavne ako osobná zbraň vojenských dôstojníkov, výzbroj posádok lodí a ponoriek, občas a lietadiel či vrtuľníkov vo väčšine štátov bývalej Varšavskej zmluvy.

Zbraň vznikla v 50. rokoch minulého storočia v ZSSR pravdepodobne podľa plánov konštruktéra N.F. Makarova. Dá sa povedať, že je vylepšenou kópiu nemeckej Walther PP. Vyznačuje sa čistým vzhľadom a dobre sadne do ruky. Spätná ráz je celkom veľký na balistické vlastnosti použitého streliva, pričom v porovnaní s ostatnými zbraňami patrí pri streľbe medzi tie pohodlnejšie. Makarov sa vyrába z veľmi kvalitných materiálov. Tie spolu s konštrukciou dávajú zbrani veľkú odolnosť a spoľahlivosť, tá ale nie je zbytočne ťažká. Poistka je umiestená na ľavej strane púzdra záveru, kohútik má klasický tvar pripomínajúci malé koliesko so zúbkami.

Svojou jednoduchosťou a odolnosťou sa hodí do náročných podmienok. Pištoľ nemá najmenší problém s podávaním nábojov pokrytých pieskom, je schopná strieľať aj po ponorení do blaha či mokrého piesku. Môžeme teda z istotou povedať, že sa jedná o jednu z najodolnejších pištolí na svete.

russian 9mm handgun PM Makarov on the table with holster, belt and empty pistol holder
russian 9mm handgun PM Makarov on the table with holster, belt and empty pistol holder
Zdroj: iStockphoto

Makarov PM
Použitie: 50. roky - dodnes
Vojny: Vojna vo Vietname, všetky s účasťou Červenej /Ruské armády od vzniku zbrane
Hmotnosť: 0,73 kg
Celková dĺžka: 160 mm
Dĺžka hlavne: 93 mm
Strelivo: 9 × 18 mm Makarov 9mm
Úsťová rýchlosť: 315 m/s
Maximálny dostrel: na rozmer postavy na max. 150 m
Zásobník:  8 nábojov
Mieridlá: mechanické dvojbodové

DISKUSIA
13.9. 2018 16:00
Diskusia