Vidieť more, pyramídy, púšť či ľadovce je určite úžasné, ale naša Zem ukrýva aj úkazy, o ktorých by ste nikdy nepovedali, že naozaj existujú. Podniknite s nami malý výlet medzi neuveriteľné prírodné výtvory, ktoré sú doslova zázrakom.

Jahodové jazero i kamenné ruže: Na Zemi nájdete najzvláštnejšie úkazy
Krvavý vodopád
Keď hovoríme o vodopádoch, väčšine z nás prídu na myseľ známe Niagarské vodopády s krištáľovo čistou vodou. No počuli ste už o mieste, kde vytekajúca voda má strašidelnú karmínovú farbu? Ide o „krvavý" Taylorov vodopád na Antarktíde, ktorý je pre vedcov záhadou už vyše sto rokov. Najnovšie objavy potvrdili, že červené sfarbenie vody spôsobuje vysoká koncentrácia zoxidovaného železa.

VIDEO: Podobný úkaz ste nikdy nevideli: Loď sa uprostred oceánu ocitla v sopečnej pemze

Voda z vodopádu pochádza zo zvyškov päť miliónov rokov starého slaného jazera, ktoré leží pod povrchom ľadovca. V priebehu času slaná voda zachytávala stopové množstvá železa z nepretržitého kontaktu so spodným podložím. Pri následnej chemickej reakcii vzniká hrdza, preto padajúca voda vyzerá ako krv.

Jahodové jazero i kamenné ruže: Na Zemi nájdete najzvláštnejšie úkazy
Dúhový strom
Eukalyptus dúhový je nádherná odroda eukalyptu pochádzajúca z Filipín. Tento strom má najkrajšiu kôru zo všetkých stromov sveta. Vyzerá akoby ho vymaľovali renomovaní maliari. Najviac sa mu darí na Filipínach a v Indonézii, ale nájdete ho aj na Havaji, v Kalifornii a na Floride. Biológovia tvrdia, že zároveň ide o vôbec najrýchlejšie rastúci strom sveta. Za 15 mesiacov dokáže vyrásť o desať metrov.

FOTO: Snežné netvory v Japonsku: Za úžasným fenoménom sú sibírske vetry

Jeho kôra nie je ničím výnimočná, ale tým, že sa sama odlupuje, odkrýva jednotlivé vrstvy farebného lyka, čo vo finále vytvára úžasnú prírodnú galériu. Bunky lyka obsahujú obrovskú koncentráciu chlorofylu, ktoré v kombinácii s inými látkami v strome po vystavení slnečnému žiareniu rýchlo menia farby. Paradoxom je, že dúhový strom ťažia na výrobu špeciálne bieleho papiera.

Jahodové jazero i kamenné ruže: Na Zemi nájdete najzvláštnejšie úkazy
Kamenné ruže
Púštne kamenné ruže zo sadrovca alebo barytu sa nachádzajú priamo v púštnom piesku Sahary, kde vznikajú vďaka striedaniu denného tepla a nočného chladu. V noci voda obsahujúca minerálne častice preniká na povrch púšte, v žiari slnka sa rýchlo vyparí a pevné častice sa postupne zhlukujú a ďalej rozpínajú do zvláštnych útvarov podobných kvetu ruže. Ruže majú rôzne veľkosti, od jeden po desať centimetrov, majú jednoduchý i prerastaný tvar a rôzne farby. Nájdete ich v severnej Afrike, v Egypte, Líbyi, Maroku či Tunisku, ale aj v Mexiku, Kalifornii a Oklahome.

Jahodové jazero i kamenné ruže: Na Zemi nájdete najzvláštnejšie úkazy
Jazero plné metánu
Na úpätí Canadian Rockies leží neobyčajné jazero Abraham, ktoré je veľmi populárne hlavne u fotografov. Pod jeho zamrznutou hladinou sú totiž viditeľné zamrznuté bubliny. Za tento fenomén nesú zodpovednosť rastliny, ktoré rastú na dne jazera.

Brány do pekla, ktoré môžete navštíviť

Uvoľňujú metán, ktorý pri prechode do chladnejšej hladiny zamŕza. Tam sa hromadí a vytvára zamrznuté bubliny plné nebezpečného horľavého metánu. Keď jazero Abraham zamrzne, starší metán unikajúci z hlbších vrstiev zemskej kôry zostane v pasci na dne jazera v podobe bielych kameňov známych ako hydráty metánu. Keď sa jazero začne zahrievať, metán uniká a ženie sa na povrch, kde vzniknú úžasné zamrznuté stĺpce bublín.

Jahodové jazero i kamenné ruže: Na Zemi nájdete najzvláštnejšie úkazy
Jahodové jazero
Pre milovníkov jahôd máme zaujímavý tip - pri pobreží západnej Austrálie leží originálne ružové jazero Hillier. Hoci nejde o jediné ružové jazero na svete, toto je charakteristické tým, že svoju farbu nikdy nestráca. Zafarbenie nie je optickou ilúziou, ani dôsledkom farebného podložia pod vodou. Zaujímavosťou je, že vody jazera Hillier obýva iba jediný živý organizmus - Dunaliella salina. Je to zelená riasa, skvelý antioxidant, ktorá dokáže nadmerne vytvárať karotenoidy, čo sú vlastne organické pigmenty. Preto riasu hojne používajú v kozmetickom priemysle. A okrem toho sfarbuje jazero do ružova.

Jahodové jazero i kamenné ruže: Na Zemi nájdete najzvláštnejšie úkazy
Mumifikačné jazero
Severná Tanzánia ukrýva neďaleko hraníc s Keňou jedno z najfascinujúcejších miest na svete. Je ním tri metre hlboké jazero Natron, ktoré má špeciálnu schopnosť. Dokáže totiž zvieratá premeniť na „kameň". Nebezpečným ho robí predovšetkým teplota vody, ktorá miestami vystupuje až na 60 stupňov Celzia, čo je v kombinácii s veľkým množstvom minerálov, solí a pH 10,5 vražedné. Táto hodnota pH totiž znamená, že voda v jazere sa blíži k vlastnostiam čpavku. Ak vták spadne kdekoľvek inde, jeho telo sa rozloží veľmi rýchlo. Ak však spadne na okraj jazera, jeho telo sa navždy zachová. Dôvodov je hneď niekoľko, tým hlavným je fakt, že pri brehu je najväčšie množstvo vyplavených solí a minerálov, ktoré telo obalia. Ostane mumifikované, a teda v dokonalom stave.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock