MENU
Menu

Spektrum Invázia na Aljašku: Ako Japonci dobyli časť USA

Málokto vie, že japonská armáda obsadila v roku 1942 aljašské ostrovy Attu a Kiska. Táto okupácia šokovala a vydesila USA, pretože sa obávali, že by mohla pokračovať aj na ich ďalšie územia. Prečítajte si o invázii viac.

Invázia na Aljašku: Ako Japonci dobyli časť USA
Vojna zúrila aj na území USA
Počas druhej svetovej vojny bojovali USA a Japonsko o Aleutské ostrovy. Konflikt začal 3. júna 1942 japonským náletom na aljašský prístav Dutch Harbor, následne sa Japonci vylodili na ostrovoch Attu a Kiska. V roku 1943 prešli Američania do protiútoku a okupantov vyhnali. Išlo o jediný pozemný útok Japonského cisárstva na kontinentálnom území USA.

Konšpiračné teórie o nacistoch: Mohli byť skutočne pravdivé?

Pomôcť chcela aj Kanada
Na obsadené územie vyslala svojich vojakov aj kanadská vláda, ktorá chcela pomôcť pri oslobodzovaní ostrovov. Napriek tomu, že počas cesty došlo k niekoľkým prípadom dezercie, mnohí Kanaďania išli bojovať za oslobodenie ostrovov s hrdosťou. Nakoniec Američania ich pomoc ani nepotrebovali, pretože medzitým sa po ich protiútoku japonské sily stiahli.

Lepa Radić: Tínedžerka, ktorú obesili nacisti

Japonský útok v štýle banzai
V máji 1943 mal japonský plukovník Jamasaki k dispozícii len 1 200 mužov, pričom polovica z nich bola zranená. Proti nemu stálo 11-tisíc Američanov so silnou leteckou a námornou podporou. Šance na úspech boli takmer nulové. Jamasaki sa preto rozhodol pre takzvané banzai útoky (samovražedné), počas ktorého sa vojaci sa snažia spôsobiť nepriateľovi čo najväčšie straty, až kým sami nezahynú. Jamasakimu plán takmer vyšiel! Americkí pešiaci stáli proti kričiacej, strieľajúcej, sekajúcej a bodajúcej ľudskej vlne. Keďže predtým nevideli tento druh útoku, ostali ohromení. Japonci moment prekvapenia využili a prelomili prvé americké obranné línie. Zbesilí Japonci vtrhli do poľnej nemocnice, kde povraždili lekárov, ostatný personál, pacientov i kuchárov. Ich víťazstvo trvalo len chvíľu, pretože Američania sa rýchlo spamätali a útok odvrátili. Prežilo nakoniec len 30 japonských vojakov.

Invázia na Aljašku: Ako Japonci dobyli časť USA
Gjokusai ako ďalší japonský rituál

Gjokusai bola forma rituálnej masovej samovraždy, ktorú vykonávali japonskí vojaci v mene cisára Hirohita. Nedokázali si predstaviť, aby ich zajalo nepriateľské vojsko, preto radšej zvolili samovraždu. Keď sa počas bitky o Attu ukázalo, že spojenecké vojská zvíťazia, vyše 500 japonských vojakov si pripevnilo okolo tela ručné granáty a odpálili ich.

Desivý cintorín z druhej svetovej vojny: Stále sa tu dajú nájsť ľudské lebky

Attu stratil celú svoju populáciu
Pred japonskou inváziou na ostrove žilo 44 obyvateľov, z ktorých väčšina boli aljašskí domorodci. Počas okupácie ich zajali a poslali do japonských zajateckých táborov. V nich zahynula takmer polovica obyvateľov. Po vojne sa ostatní vrátili do Spojených štátov, nie však na ostrov Attu, ale usadili sa v iných aljašských domorodých komunitách.

Prečo vlastne Japonci napadli Aleutské ostrovy?
Jednou z teórií je, že ich napadli preto, lebo chceli odvrátiť pozornosť od iných japonských záujmov v odľahlejších častiach Tichého oceánu. Ďalšou teóriou je, že okupácia mala zabrániť americkým silám v napádaní Japonska práve cez Aleutské ostrovy. S výnimkou niekoľkých bombardovacích útokov z Attu však ostrovy neslúžili žiadnemu účelu v americkej vojnovej stratégii. Iní historici tvrdia, že Japonci chceli získať pôdu a územie, ktoré by slúžilo ako základňa pri úplnej invázii na Aljaške a v severozápadnom Pacifiku. Presný dôvod, prečo vlastne Japonci napadli Kisku a Attu, zostáva dodnes záhadou.

Autor: Radomír
Foto: Public Domain

DISKUSIA
26.3. 2019 8:00
Diskusia